Search
Close this search box.

3 dveře, které by investoři v roce 2022 neměli otevírat

Na Wall Streetu se v uplynulých dvou letech otevřelo mnoho „dveří“. Společnosti Opendoor Technologies (NASDAQ: OPEN), DoorDash (NYSE: DASH) a Nextdoor Holdings (NYSE: KIND) se obchodují na burze méně než dva roky. Investorům se v těchto dnech doslova zabouchly dveře před nosem. 


Hodnoty společností Opendoor, DoorDash a Nextdoor se od minulého roku, kdy se ocitly na historickém maximu, propadly o 83 %, 67 % a 53 %. Jediným důvodem, proč Nextdoor ztratil jen o něco více než polovinu své hodnoty mezi svými dveřními rivaly je to, že se obchoduje teprve od listopadu. Podívejme se blíže na to, proč všechny tři akcie investory zklamaly.  Opendoor  


Společnost Opendoor překupovala rodinné domy ještě předtím, než bylo pro veřejně obchodovanou společnost populární udělat z toho svůj obchodní model. U tohoto průkopníka v oblasti iBuying je růst nejvyššího obratu impozantní. Tržby se loni více než ztrojnásobily a dosáhly 8 miliard dolarů. Na základě posledního kvartálu má tržby ve výši 15 miliard dolarů. Potíž je ale v tom, že čistá ztráta se stále prohlubuje.  

Opendoor generuje kladný zisk z prodeje, tedy to, co zůstane z prodeje po zaúčtování přímých nákladů na prodej a držbu nemovitostí prodaných v daném období. Obavy zde panují z toho, co se stane, až ceny nemovitostí přestanou strmě stoupat a překupníci budou mít tak tvrdé přistání.  

Jeden významný hráč se již z trhu iBuying stáhl. Společnost Opendoor by také mohla zůstat držitelem mnoha zámků, protože 17 009 domů, které měla na začátku roku 2022, představuje 13násobný meziroční nárůst jejího portfolia. Vzhledem k tomu, že se obecně očekává, že úrokové sazby se v tomto roce zvýší, je snadné pochopit, proč se investoři obávají hráčů, kteří nemohli dosáhnout zisku v době boomu na trhu s bydlením. DoorDash  


Společnost DoorDash, ostřílený veterán z této skupiny, vstoupila na trh před 16 měsíci, kdy se jí začalo dařit, neboť lidé si objednávali jídlo z restaurací, které měly často zavřené prostory ke stravování. Platforma třetích stran pro doručování je stále špičkou ve svém oboru, ale je to další segment trhu, kde je obtížné dosáhnout ziskovosti navzdory zdravému vývoji v odvětví.  

Nyní, když jsou restaurace plně funkční, se k aplikacím pro rozvoz jídla nemusíme nutně obracet zády. Ve čtvrtletní zprávě za minulý měsíc vzrostly příjmy o více než očekávaných 34 % a dosáhly 1,3 miliardy dolarů. Čisté ztráty jsou výrazné, ale snižují se. Je to působivý výkon, jelikož DoorDash roste hlavně díky zavádění nových kategorií doručování. 

DoorDash dokazuje, že dokáže být odolný i po skončení pandemie, ale nyní ho čeká další velká zkouška konkurenceschopnosti. Dokáže dosáhnout kladného čistého příjmu na vykazované úrovni a zároveň si udržet tempo agresivních propagačních opatření tak, aby si udržel náskok před ostatními? To je otázka, na kterou si bude muset DoorDash odpovědět. Nextdoor  


Nakonec tu máme podnik, který je veřejně obchodovatelný od doby, kdy se před čtyřmi měsíci vydal cestou účelové akviziční jednotky (SPAC). Nextdoor Holdings provozuje lokální diskusní fórum, kde sousedé sdílejí upozornění na ztracené domácí mazlíčky, trestné činy a další stížnosti. Občas se objeví i pozitivní vlákno, které odpovídá svému ticker symbolu KIND.  

Nextdoor se rozrůstá. V prvním čtvrtletí, kdy byla společnost veřejně obchodována, dosáhla o 48 % vyšších tržeb, ale hovoříme tu o tržbách ve výši pouhých 59,3 milionu dolarů. Je však obtížné monetizovat lokalizované komunitní centrum, a tak stejně jako další dvě dveřní akcie je i Nextdoor výrazně v záporných číslech. Růst se rovněž zpomaluje, přičemž výhled na aktuální kvartál počítá s nárůstem tržeb za aktuální čtvrtletí pouze o 41 %.  

Nextdoor přitahuje obecenstvo. 36 milionů aktivních uživatelů týdně, které měl na konci roku 2021, představuje 32% zlepšení oproti minulému roku. Průměrný příjem na uživatele však v posledním čtvrtletí činil pouze 1,65 dolaru. Pomoc najít řemeslníka nebo určit, zda je had na zahradě jedovatý, se holt nedá vydělat závratné jmění.  


Rick Munarriz  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05