Search
Close this search box.

3 důvody, proč se nevyplatí investovat do Bitcoin ETF

V úterý trh zajásal a oslavil tak spuštění prvního bitcoinového ETF fondu. A ve středu hodnota Bitcoinu dosáhla svého historického maxima. Znamená to ale, že bychom do něj měli investovat?  


ETF fond ProShares Bitcoin Strategy nemohl svůj debut načasovat lépe, a zároveň otevírá vstupní bránu pro další kryptoměny, které ho budou pravděpodobně následovat. Nicméně se nyní pojďme podívat na praktické 3 důvody, proč se možná nevyplatí investovat do tohoto ETF fondu. Popularita neznamená kvalita

Atraktivita bitcoinového ETF fondu je poměrně zřejmá vzhledem k rostoucí popularitě kryptoměn. Od čtvrtka vzrostla hodnota Bitcoinu o 12 % a to za minulý týden, o 47 % za poslední měsíc, a za poslední rok to bylo o 404 %. 

Ve skutečnosti nový ETF fond nenakupuje přímo bitcoiny. Stručně řečeno, nakupuje futures kontrakty, které jsou vázané na bitcoiny. A nikdo netuší, zda by se odstranily regulační překážky, pokud by fond vlastnil jenom bitcoiny. 

Na první pohled to nemusí vypadat špatně. Futures kontrakt má tendencí růst, když se komodita, kterou reprezentuje, pohybuje směrem nahoru. Na druhou stranu klesá, pokud klesá i hodnota komodity. Ale v žádném případě se nejedná o dokonalou korelaci.   

Investoři tak zaplatí prémiovou cenou za futures a opční kontrakty, které ale postupně erodují, přiblíží-li se k datumu expirace, a v tom spočívá zásadní problém. 

Hlavním rozdílem mezi futures a opcemi je v tom, že investor který koupí futures kontrakt, převezme tak zároveň vlastnictví podkladového aktiva, ale v případě koupě ETF fondu ProShares Bitcoin Strategy se tak nestane. Fond pouze uvolní futures kontrakty, pokud se blíží jejich expirace, a vymění je za nové.   Existuje alternativa

ProShares Bitcoin Strategy je technicky prvním kryptoměnovým ETF fondem, ale nejedná se však o jediný investiční instrument obchodovaný na burze, pokud se jedná o Bitcoin. 

Existuje několik cenných papírů kotovaných na burze, které vlastní bitcoiny. Největším hráčem je Grayscale Bitcoin Trust. 

Grayscale Bitcoin Trust si účtuje za správu 2 % roční poplatek, což je více než dvojnásobek, kterou si za správu účtuje ProShares Bitcoin Strategy. Na druhou stranu Grayscale vlastní skutečné kryptoměny, což z něj činí velmi lákavou alternativou. Bitcoin si můžete nakoupit sami 

Koupit si kryptoměnu nebylo nikdy jednodušší. Rostoucí počet obchodních burz a fintech platforem je tu nespočet. Je jen otázkou času, kdy vám tradiční finanční služby poskytnou i možnost diverzifikovat vaše aktiva do digitálních měn. 

Velkou výhodou přímého nákupu kryptoměn je, že nejste limitováni obchodními hodinami na burze. U Bitcoinu neexistuje žádná pracovní doba, tj. můžete nakupovat a prodávat kryptoměny 24 hodin denně. 

Existují jistá rizika a omezení, pokud tedy jde o přímé vlastnictví Bitcoinu, ale pro většina z nás je to mnohem lepší alternativa než spekulace s doposud záhadným ETF fondem. 


The Motley Fool


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00