Search
Close this search box.

3 důvody proč (ne)investovat do kryptoměn

Je asi zřejmé, že nemůžete mít zájem o investici, aniž byste pořádně věděli, o čem vlastně je. To samé platí u kryptoměn. Pravděpodobně jste již zaslechli příběhy o šťastlivcích, kteří zázračně zbohatli na kryptoměnách. Ale na druhou stranu jste slyšeli o lidech, kteří pěkně prodělali. Otázka tedy zní: Vyplatí se investovat do kryptoměn?  


Abychom předešli chaosu a hluku na finančních trzích, zde uvádíme 3 důvody, proč se vyplatí do kryptoměn investovat, a zároveň proč byste se raději měli držet stranou. 


3 důvody, proč investovat do kryptoměn 1. S kryptoměnou lze zacházet jako s loterijním lístkem, který může být výherní

Někteří lidé se domnívají, že kryptoměny jsou podobné internetu v době jeho vzniku (rok 2000) – dá se bez něj žít, ale možná za 10 let nebo i dříve to už nebude možné. 

Mohli jsme sledovat, že cena bitcoinu nabyla na hodnotě a rozhodně existuje finanční komunita, která věří, že cena bitcoinu poroste ještě dál. 

Pokud máte peníze navíc, menší alokace do kryptoměn ve výši kolem 5 % by mohla být zajímavou spekulativní hrou.   


2. Kryptoměny nabízí určitou úroveň diverzifikace

Studie z roku 2018 vypracovaná vědci z univerzity Yale dospěla k závěru, že na základě profilu rizikovosti a návratnosti některých kryptoměn může 6 % alokace v kryptoměnách snížit volatilitu celkového investičního portfolia.  

Studie rovněž poukázala na to, že poměr Sharpe (míra návratnosti očištěné o riziko) u kryptoměn byl ve skutečnosti vyšší než poměr u akcií a dluhopisů v podobných časových obdobích. 

Výzkumní pracovníci také zjistili, že faktory, které ovlivňují výkonnost kryptoměn, jsou zcela odlišné od faktorů jiných tříd aktiv, a to včetně fiatových měn. 


3. Kryptoměny jsou zajímavou technologií, a stojí za to se o nich něco dozvědět

Bez ohledu na váš subjektivní názor na budoucí vývoj kryptoměn, lze velmi obtížně argumentovat, že se jedná o fenomenální technologii. 

Koncepty, které obklopují ekosystém kryptoměn, jako je blockchain nebo decentralizace, jsou inovativními myšlenkami, které budou pravděpodobně i klíčové, jak se nadále bude rozvíjet finanční svět. 

I přesto, že to asi není zrovna nejlepší nápad investovat všechny peníze do kryptoměn, být součástí vývoje může být zajímavou lekcí, jak se o nich dozvědět více informací.  3 důvody, proč neinvestovat do kryptoměn 1. Panuje zde velká otázka, ohledně jejich vnitřní hodnoty 

Laicky řečeno, pokud koupíte bitcoin, ve skutečnosti nakupujete sérii digitálních jedniček a nul, které se pohybují v komplexním ekosystému internetu. 

Pokud vlastníte samotnou kryptoměnu, tj. nevlastníte žádný reálný podnik, a zároveň se vám ani nevyplácí žádná dividenda, jako u některých akciových titulů.    

Může tedy většina lidí tvrdit to, že kryptoměnám skutečně rozumí? Vzhledem k prudkým cenovým výkyvům, nedostatku stability a nejisté budoucnosti existují pádné důvody, proč se raději držet stranou, zejména pokud se blížíte k odchodu do důchodu. 


2. Není lákavé držet v portfoliu fiatové měny, tak proč zrovna držet další (krypto)měny

Pravděpodobně nedržíte v portfoliu jiné fiatové měny, jako je japonský jen, čínský juan nebo ruský rubl, tak proč byste měli držet bitcoin? 

Je třeba argumentovat tím, že bitcoin je ve skutečnosti legitimní měnou, vzhledem k jeho trvanlivosti, skladovatelnosti a dělitelnosti. Ale pokud neinvestujete do jiných měn, v čem by se tedy bitcoin významně odlišoval? 

Pravděpodobně vám přinese více užitku nakoupit indexové fondy a dlouhodobě je držet než spekulovat nad tím, kdy opět vyletí ceny kryptoměn směrem nahoru. 


3. Nedůvěra a pochybnosti ohledně bezpečnosti krypto peněženek  

Na internetu kolují odstrašující příběhy lidí, kteří ztrácejí přístup do jejich krypto peněženek a zároveň tak přicházejí o své bitcoiny. 

Tyto příběhy vás zřejmě můžou znepokojovat, takže pokud si nejste jisti, zda budete schopni bezpečně spravovat hesla a přístup do krypto peněženky, možná by bylo rozumnější se do toho nepouštět.  

Na trhu existují online makléřské společnosti (např. společnost Robinhood), které vám umožní držet bitcoiny a to bez nutnosti složitějšího ukládání hesel. Otázkou však je, zda tento způsob je skutečně bezpečný. Na obou frontách jsou pozitivní argumenty

Podobně jako cokoliv, co stojí za debatu, tu budou existovat pozitivní argumenty o tom, zda se vyplatí do kryptoměn investovat, nebo zda je lepší se tomu vyhnout. 

Někteří lidé se domnívají, že neinvestovat a nechat si propást investiční příležitost do kryptoměn je největší životní chybou. 

Naopak druhý tábor, který tvrdí opak, se myslí, že investovat do kryptoměn je největší investiční chybou, kterou můžete udělat.

Bez ohledu na to, jaké bude vaše finální rozhodnutí, zda se přiklonit k jednomu nebo druhému táboru, je rozumné se dozvědět více informací o bitcoinu a dalších kryptoměnách a udělat si vlastní objektivní názor, zda zvážit investici do kryptoměn. 

Zvažujete investici do rekreačních bytů?

Zaregistrujte se ZDARMA na nadcházející webinář INVESTICE DO REKREAČNÍCH BYTŮ V TÁLE. Více informací se dozvíte na webináři!Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00