Search
Close this search box.

3 bezpečné akcie, na které můžete vsadit i během ekonomické recese

Vzhledem k tomu, že se světová ekonomika stále snaží plně zotavit z pandemie, myšlenka, že brzo dojde ke kolapsu, nemusí být mylná. Dalším problémem je rostoucí inflace. Na které akcie vsadit v průběhu ekonomických propadů?  


Investoři by měli být opatrní, pokud Fed zvyšuje úrokové sazby. Rovněž to znamená, že určitá odvětví trhu budou značně zasaženy, i když ve skutečnosti celý trh nezkolabuje. Pokud ale trh zkolabuje, níže uvádíme tři relativně bezpečné akcie, které by následně měly být na vašem nákupním seznamu.  Realty Income: Těží z defenzivní klientské základny  

Realty Income je klasickým příkladem defenzivní akcie, které se bude dařit v ekonomice s pomalým růstem. Společnost Realty Income byla z jedním z mála realitních investičních fondů (REIT), které zvýšily své dividendy, a to během pandemie.  

Realty Income je realitní fond, který vlastní nemovitosti určené pro jednoho nájemce, a pronajímá je podnikům, které působí ve vysoce stabilních odvětvích. Jeho nájemníci jsou převážně drogerie a maloobchody. Tato stabilita nájemců je obecně charakteristická pro defenzivní průmysl – v případě, že se ekonomika potýká s problémy, lidé budou vždy nakupovat léky, nealkoholické nápoje a benzín.  

Realty Income se řadí mezi tzv.. dividendové aristokraty, což v praxi znamená, že má za sebou dlouhou historii každoročního navyšování dividend. Tento realitní fond již existuje od 60. let 20. století, takže zažil již několik ekonomických recesí a propadů. A proto by výnosy z nemovitostí, měly být základní položkou v portfoliu každého investora.   AGNC Investment: Když se ekonomice nedaří, nepanikařte 

AGNC Investment je hypoteční REIT, což znamená, že má jiný obchodní model než Realty Income. Realty Income nakupuje nemovitosti a pronajímá je. Naopak AGNC fyzické nemovitosti nekupuje, nýbrž nakupuje dluhy z nemovitostí – tj. hypotéky. Zejména se specializuje na cenné papíry zajištěné hypotékami, které jsou garantovány americkou vládou.  

S rostoucí inflací, a do toho Fed (Federální rezervní systém) je na pokraji zvyšování úrokových sazeb, je AGNC akciovým titulem, který nelze jen tak ignorovat. Rostoucí sazby a politická opatření v souvislosti s covidem budou mít pro akcie negativní dopad.  

Při krachu investoři obecně prodávají aktiva, která jsou citlivá v měnícím se ekonomickém prostředí, a zároveň tak přesouvají investice do bezpečnějších aktiv. Portfolio cenných papírů zajištěných hypotékou od AGNC Investment odpovídá tak profilu defenzivního investování.  

Pokud se finanční trhy skutečně zhroutí, Fed pravděpodobně pozastaví další zvyšování sazeb a vyčká, jak na to zareaguje ekonomika. Akcie AGNC se dá považovat jako proticyklická akcie, což znamená, že nejlépe se ji daří, pokud má ekonomika potíže.  Duke Energy: I v období recese budou lidé vždy potřebovat plyn a elektřinu 

Duke Energy dodává plyn a elektřinu řadě americkým státům v jihovýchodních a středozápadních oblastech. Společnost Duke poskytuje veřejné služby nutné pro přežití, což je rys defenzivní akcie. Veřejné služby jsou vysoce stabilní a poskytují stabilní příjem, což by mohli ocenit investoři v důchodovém věku.  

Ekonomika se sice může potýkat s problémy, lidé se mohou dočasně vzdát nakupování v nákupních centrech, ale stále budou potřebovat plyn a elektřinu, aby mohli uspokojit své základní potřeby.  

Regulace veřejných služeb v praxi znamená, že je Duke Energy do určité míry izolován od konkurence, a výměnou za to souhlasí s tím, že státní správa stanovuje cenu, kterou účtuje svým spotřebitelům. V případě ekonomické recese Duke Energy bude pravděpodobně podávat solidní výkonnost.  


Brent Nyitray  
The Motley Fool       


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05