Search
Close this search box.

2 nejlepší akcie těžařů zlata na rok 2022

Těžaři zlata čelí obchodním rizikům, jelikož výstavba a provozování dolů je velmi náročná záležitost. Zajímáte-li se o akcie menších těžařů zlata, jejich ceny bývají často volatilní. Pokud ale zvážíte všechny dostupné alternativy v sektoru vzácných kovů, volatilitě se můžete vyhnout.  


Royal Gold a Wheaton Precious Metals jsou dva akciové tituly, které dělají věci trochu jinak, což nás nutí k zamyšlení, zda přidat tyto akcie do portfolia. Jaké jsou důvody k tomu, abychom v roce 2022 zvážili nákup těchto dvou akcií?  Těžit zlato není jednoduchá záležitost  

Chcete-li fyzicky vlastnit zlato, musíte nejdřív najít místo, kde ho lze vytěžit. Poté musíte získat povolení k výstavbě dolů (což je velmi složitý úkol, a to nebereme v potaz dopad na životní prostředí).  

Doly musíte postavit a financovat, a následně je provozovat. Pro lepší představivost, zde píšeme jen o zjednodušeném procesu, realita je však taková, že žádný z těchto procesů není jednoduchý ani levný.    

I přesto, že společnost úspěšně postavila těžební doly, stále existují rizika, včetně pracovních nehod, stávek nebo dokonce ukončení těžby z důvodu negativních dopadů na životní prostředí.  

Drahé kovy jsou komodity, které jsou obecně náchylné k výkyvům cen materiálu. Vzhledem k vysokým nákladům na provoz dolu může pokles cen materiálu negativně ovlivnit příjmy a marže z těžby. Nejlepší způsobem, jak investovat do zlata je skrze streamovací a licenční společnosti jako je Royal Gold a Wheaton Precious Metals.  

Tyto společnosti poskytují těžařům předem hotovost, kterou používají na pokrytí nákladů na výstavbu nebo snížení svého dluhu. Výměnou za to získávají těžaři práva na nákup drahých kovů za snížené sazby v budoucnu.   

Společnost Royal Gold v červnu roku 2021 zaplatila 100 milionů dolarů za zlato vyrobené z dolu NX v Brazílii. Ve finále nezáleží na tom, jak se se zlatem obchoduje, jelikož Royal Gold má pevně stanovené marže a obchází tak mnoho rizik spojených s těžebním procesem.    Royal Gold: Pár detailů, které je třeba zvážit  

Zajímavé je, že výše zmíněný obchod je jen jednou z více než 190 investic, které Royal Gold již uskutečnil. Z toho celkem 44 objektů již zlato produkuje, 16 jich je ve vývoji, a zbytek ve fázi průzkumu.  

Zhruba 74 % příjmů pochází ze zlata, zbytek je rozdělen mezi další komodity jako je stříbro, měď a další vzácné kovy. Portfolio dolů Royal Gold je rozmístěno ve 12 zemích. Zatímco sedm jeho investic tvoří většinu produkce, více než 100 dalších investic nabízí možnost dlouhodobého růstu.  

Royal Gold a jeho diverzifikované portfolio do jisté míry snižuje riziko spojené s těžebním procesem, ale neeliminuje ho úplně. Pokud důl přestane z nějakého důvodu produkovat (například pracovní nehoda), zastaví se tak i výnosy u streamovacích společností.   

U Royal Gold je pozoruhodné, že dokázala po dobu 20 let každoročně navyšovat dividendy, a to i přesto, že působí ve vysoce volatilním sektoru jako jsou právě drahé kovy. Ačkoli je současný dividendový výnos poněkud chabý (1,4 %), toužíte-li vlastnit tuto komoditu ve svém portfoliu a hodláte dlouhodobě investovat, je to dobrá možnost, kterou byste měli zvážit.  Wheaton Precious Metals: Solidní alternativa  

Společnost Wheaton Precious Metals má podobný, ale mírně odlišný přístup. Jeho portfolio je rovnoměrněji diverzifikované mezi zlatem a stříbrem, přičemž zlato tvoří přibližně 60 % a stříbro 36 % (zbytek tvoří další kovy).  

Stříbro tedy hraje důležitější roli než u Royal Gold. Wheaton má ve svém portfoliu 24 provozních důlních investic a pouze 9 developerských projektů. V zásadě se jedná o koncentrovanější investiční přístup, který se zaměřuje na větší kontrakty s aktivními doly.  

Největším rozdílem pro většinu investorů bude pravděpodobně jeho způsob vyplácení dividendy, který je založen na celkové výkonnosti společnosti. Zdá se, že Wheaton vyplácí 30 % průměrného peněžního toku vytvořeného jeho podnikáním za uplynulý rok.  

Aktuální výnos činí 1,5 %, ale to zjevně není skvělým ukazatelem toho, co mohou investoři očekávat v dlouhodobém horizontu. Výhodou tohoto přístupu vyplácení dividend je to, že když se bude společnosti Wheaton dařit, bude se dařit i investorům.  

Pro některé investory to může být dobrá volba, vzhledem k tomu, že vzácné kovy jsou obecně považovány za relativně bezpečné úložiště pro investice, a zároveň nekorelují s dalšími třídy aktiv v portfoliu.  Zlatá slova na závěr 

Na obchodních modelech Royal Gold a Wheaton Precious Metals je nejzajímavější to, že není žádný důvod k tomu, že by se něco zásadního změnilo. Těžaři budou nadále čelit rizikům spojené s výstavbou a provozu dolů.  

Společnostem Royal a Wheaton budou nadále provozovat jejich podnikání, a vzhledem k tomu, že obě firmy mají dobře diverzifikované portfolio, očekává se v budoucnu, že se jim bude dařit.        


Reuben Gregg Brewer  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05