Search
Close this search box.

2 konopné akcie, které můžete pořídit za méně než 15 dolarů 

Z 38 konopných firem, které monitoruje analytická a investiční platforma New Cannabis Ventures, mají pouze dvě firmy obdobné finanční rysy, které je odlišují od ostatních rivalů působících ve více amerických státech (zkr. MSO). O které společnosti se jedná?  


Investoři však od konopných akcií prchají kvůli řadě problémů, jako je neuspokojivý progres v boji za legalizaci marihuany, rozsáhlé spektrum překážek v dodavatelském řetězci, inflace a rostoucí úrokové sazby.  

Důsledkem je 71% pokles akcií u konopných podniků jako je Trulieve Cannabis (TCNNF -0,96 %) a Green Thumb Industries (GTBIF -1,64 %). Otázka tedy zní, zda je právě nyní vhodná doba na investice do těchto dvou konopných společností, které lze pořídit za méně než 15 dolarů za akcii? 

Společnosti Trulieve a Green Thumb se mohou pyšnit tím, že v prvním kvartále roku 2022 dosáhly nejvyšších celkových tržeb mezi sledovanými konopnými subjekty. Obě firmy mají rovněž tržní kapitalizaci vyšší než 200 milionů dolarů, pozitivní provozní zisk za první kvartál roku 2022 a sekvenční čtvrtletní růst tržeb.  Truelieve Cannabis 

Společnost Trulieve předstihla firmu Curaleaf v tržbách za 1. čtvrtletí a dosáhla obratu 318 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 64 %, a to díky prodeji široké škály produktů napříč trhem s konopnými produkty, včetně rostlin, poživatin, topických přípravků a nosních sprejů.  

Po akvizici firmy Harvest Health & Recreation v říjnu loňského roku se Trulieve stal největším provozovatelem konopí v USA, který se může chlubit provozovnami v 11 státech s primárním sídlem na Floridě, kde má 113 z celkových 162 distribučních center. 

Velkou výhodou je skutečnost, že Florida je v současné době státem, kde je povoleno pouze lékařské užití konopí. Pokud by se tento status změnil na rekreační užívání, Trulieve by se díky svému současnému 50% podílu na trhu pravděpodobně ocitl na vedoucí pozici, a mohl by tak na Floridě akcelerovat růst tržeb. 

Při ceně akcií pod 15 USD je jedním z ukazatelů, který mohou investoři využít k posouzení, zda je cena akcií na vhodném nákupním bodě. Generální ředitel, finanční ředitel a předseda společnosti Trulieve nedávno nakoupili více než 31 000 akcií.  

Neznamená to, že by outsideři měli nakupovat akcie jen proto, že si je koupili osoby, které jsou nejvíce zainteresované na úspěšném fungování společnosti. Nákupy insiderů však někdy mohou přispět k upoutání pozornosti a signalizovat tak vhodný vstupní bod.  

Například stát Arizona legalizoval marihuanu pro rekreační účely v lednu roku 2021 a stal se tak státem, který po schválení této legislativy začal nejrychleji generovat tržby. Již v prvním roce legalizace rekreačního užívání dosáhl obratu ve výši 1,4 miliardy dolarů

V Pensylvánii zatím stále panuje statut konopí jen pro léčebné užívání, ale vzhledem k tomu, že okolní státy jako je Maryland, New York a New Jersey přijaly zákony o legalizaci, může být jen otázkou času, kdy se tak stane i v Pensylvánii. 

Pokud se tak stane, mohlo by to znamenat, že přibližně 2 miliony obyvatel státu Pensylvánie, kteří konopí užívají na denní bázi, by se mohli stát potenciálními zákazníky společnosti Trulieve. Odhaduje se, že celková hodnota trhu s konopím v tomto státě se do roku 2025 zdvojnásobí a přesáhne obrat v hodnotě 1,2 miliardy dolarů. 

Kromě toho má Trulieve 267 milionů dolarů v hotovosti, což by mělo investorům zajistit větší jistotu, že společnost má prostředky na to, aby buď vyčkala na legalizaci rekreačního užívání konopí ve státech svého zájmu, nebo aby v případě potřeby aktivně hledala akvizice za účelem zvýšení tržního podílu. Green Thumb Industries 

Green Thumb přináší investorům jeden impozantní finanční ukazatel za uplynulý kvartál, který ostatní operátoři nemají – a to je totiž čistý zisk. Green Thumb skončil na třetím místě v rámci celkových tržeb, nicméně jako jediný z výrobců konopí vykázal čistý zisk ve výši 29 milionů dolarů, což by mělo investorům dodat důvěru ve schopnost managementu efektivně kontrolovat výdaje.   

Green Thumb jako nezávislá společnost prodává řadu podobných produktů jako má Trulieve v rámci sektoru rekreačního a léčebného konopí. Přesto je její záběr o poznání větší, neboť generuje výnosy ze svých 77 prodejen v 15 státech. Pokud rozdělíme kvartální tržby podle jednotlivých poboček, Green Thumb předčí Trulieve v průměru o 3 miliony dolarů na jednu prodejnu.   

Firma rovněž odvedla dobrou práci při snižování provozních nákladů. Přestože náklady jako celek rostou, v poměru k výnosům klesají. V prvním čtvrtletí dosáhly prodejní, správní a režijní náklady společnosti 28 % příjmů, zatímco před rokem se jednalo o 31 %.  

Významným krokem vpřed k vládní legalizaci konopí však může být schůdnější hlasování Senátu pro zákon SAFE Banking Act, který zakazuje regulačním orgánům podnikat kroky proti institucím, které zajišťují financování legálním provozovatelům konopí.   

Pokud dojde k formální legalizaci konopí, zůstane na trhu zřejmě méně velkých hráčů, což je velká příležitost pro Trulieve a Green Thumb, kteří budou moci sklízet plody z dlouhodobé strategie. Nákup akcií těchto dvou velkých operátorů konopí pod 15 dolarů by mohl být dlouhodobým rizikem, které se vyplatí podstoupit. 


Jeff Little  
The Motley Fool 


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00