Search
Close this search box.

Zlato ztrácí dech, měď oslabuje a Fed posiluje dolar 

Ceny zlata kapitulovaly z posledních výnosů, zatímco měď ve čtvrtek prohloubila ztráty poté, co Fed zvýšil úrokové sazby, čímž posílil dolar a výrazně oslabil trhy s drahými kovy. 


Po zasedání Fedu, ceny kovů zpočátku vykazovaly určitou odolnost a odrazily se od svého dvouletého minima, neboť investoři považovali tyto kovy za silně přeprodané. Od té doby většina těchto zisků kapitulovala a obchodovala se v rovnoměrném až nízkém pásmu.  

Zlato kleslo o 0,3 % na 1 669,56 USD za unci, zatímco kontrakty na zlato mírně klesly na 1 674,45 USD za unci. Ve středu oba finanční instrumenty vzrostly přibližně o 0,5 %. 

Trhy s kovy vykazovaly podobnou míru volatility jako většina investičních aktiv poté, co Fed podle očekávání zvýšil úrokové sazby o 75 bazických bodů.

Centrální banka se vyjádřila k budoucímu vývoji sazeb jestřábím tónem, což potvrdilo očekávání, že sazby v USA skončí na konci roku výrazně nad 4 %.  

Předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že banka musí přijmout agresivnější opatření v boji proti prudce rostoucí inflaci a je připravena v důsledku toho vyvinout určitý tlak na ekonomiku a trh práce. 

Powellovy komentáře posunuly hodnotu dolaru o 1 % na nové dvacetileté maximum, což zatlačilo na ceny většiny kovů. Kontrakty na stříbro a platinu ztratily 0,1 %, resp. 0,4 %.  

Ceny zlata se propadly z maximálních hodnot dosažených v prvních dnech rusko-ukrajinského konfliktu, neboť rostoucí úrokové sazby v USA posílily dolar a odklonily kapitál od tohoto zlatavého kovu.

Zlato navíc přišlo o status bezpečného investičního přístavu, když oslabilo navzdory narůstajícím obavám z blížící se recese.  

Sentiment vůči mědi se ve středu dále zhoršil poté, co generální ředitel významného těžaře Rio Tinto (NYSE: RIO) varoval, že ceny tohoto kovu budou krátkodobě oslabovat v důsledku rostoucí inflace a narušení dodavatelského řetězce. 

Měď se rovněž potýká s oslabujícím hospodářským růstem v Číně, která je největším dovozcem mědi na světě.

Přesto ceny mědi v nedávné době částečně ovlivnila stávka v chilském dole Escondida, který je největším měděným dolem na světě. Očekává se, že tato událost nakonec povede k omezení nabídky mědi. 


Zdroj: investing.com  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00