Search
Close this search box.

Zastropování cen plynu v EU je stále v nedohlednu. Lídři se sešli kvůli energetické krizi 

Vedoucí představitelé 27 zemí Evropské unie se ve čtvrtek podruhé během čtrnácti dnů opět sejdou, aby se společně pokusili snížit ceny energií. Přetrvávající rozpory mezi nimi však způsobují, že je prozatím velmi nepravděpodobné, že by evropský blok stanovil strop pro poplatky za plyn. 


Očekává se, že sedmadvacítka bude podporovat alternativní cenové kritérium pro zkapalněný zemní plyn. Otázka zní, jak omezit ceny plynu, aby se snížila vysoká inflace a odvrátila ekonomická recese.

Rusko po své invazi na Ukrajinu přerušilo dodávky plynu, a je stále stejně názorově rozpolcená jako před několika měsíci. 

Zatímco 15 zemí včetně Francie a Polska prosazuje určitou formu omezení, čelí silnému odporu ze strany Německa a Nizozemska, které jsou největšími odběrateli plynu a hlavním evropským centrem pro obchodování s plynem. 

„Dohoda je velmi nepravděpodobná. Zdá se, že názory jsou opravdu odlišné,“ řekl před čtvrtečním jednáním vysoce postavený diplomat EU. 

Zatímco některé země vyzývají k tomu, aby na financování tohoto cíle byl vydán nový společný dluh, úspornější členové tvrdí, že by se nejprve měly vynaložit stovky miliard eur nevyčerpaných z předchozích programů. 

Další neshody se týkají toho, zda poskytnout okamžitou pomoc prostřednictvím přímých dotací domácnostem a podnikům, nebo investovat do zelené energie, která by zvýšila udržitelnost energetického bloku v budoucnu. 

„Rozdělování není luxus, který si můžeme nyní dovolit,“ prohlásil předseda Evropské rady Charles Michel, který summitu předsedal. 

Vzhledem k různorodosti energetického mixu a zájmů zemí EU však hrozí, že na schůzce nebudou přijata konkrétní opatření, přičemž další obavy se týkají toho, zda by omezení dodávek plynu umožnilo Británii nakupovat levnější energii nebo ohrozilo stabilitu dodávek. 

„Jednota členských států je pod nebezpečným tlakem, neboť jsou vyhlašována jednostranná národní rozhodnutí bez rámce EU, který by je udržel pohromadě,“ uvedl think-tank E3G, který se zabývá problematikou změny klimatu. 


Zdroj: investing.com 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05