Search
Close this search box.

Yellenová je „připravena“ navštívit Čínu. Bude usilovat o intenzivnější ekonomickou spolupráci

Americká ministryně financí Janet Yellenová ve čtvrtek uvedla, že je „otevřená“ návštěvě Číny, neboť se snaží prohloubit ekonomickou spolupráci s Pekingem. Minulý měsíc se setkali představitelé dvou největších světových ekonomik, kteří vyjádřili náznak případného zmírnění napětí mezi oběma zeměmi.


Nemám žádný konkrétní plán ohledně návštěvy Číny, ale rozhodně jsem jí otevřená a těším se na intenzivnější komunikaci, než jaká probíhala v uplynulém roce, řekla Yellenová.

Yellenová novinářům dále dodala, že jedním z možných témat budoucího setkání s čínskými představiteli je nutnost, aby se Čína více podílela na restrukturalizaci dluhu chudých a rozvojových zemí, které se ocitly v nesnázích a které si ve velkém měřítku vypůjčily od čínských státních věřitelů.

Yellenová sdělila, že se se svým čínským protějškem, odcházejícím vicepremiérem Liu He, a dalšími představiteli zabývala otázkou zadlužení, ale nedošlo k výraznějšímu pokroku.

Americký prezident Joe Biden se minulý měsíc na summitu lídrů G20 na Bali setkal na tři hodiny s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, přičemž se snažil zabránit tomu, aby se napětí nepřelilo v novou studenou válku.

O dva dny později se Yellenová setkala s guvernérem čínské centrální banky Yi Gangem v rámci svého prvního  jednání s vysokým čínským představitelem.

Diskuze měla široký rozsah a týkala se čínské politiky ohledně COVID-19, otřesů na trhu nemovitostí a dalších makroekonomických otázek. 

Yellenová rovněž uvedla, že Čína čelí „velmi komplexnímu problému“, pokud jde o přizpůsobení své politiky COVID-19, která způsobila zpomalení růstu, ale podotkla, že situaci může zlepšit zavedení vakcín typu  „mRNA“ vyvinutých na Západě.


Zdroj: investing.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00