Search
Close this search box.

USA ruší cla a mobilizuje tuzemskou výrobu, aby podpořila solární průmysl 

Je to příběh o podezřelém postupu a záměru, který se vymkl kontrole. V pondělí Bílý dům informoval, že dočasně zruší některá cla na dovoz solárních panelů, aby tak zmírnil ostrý konflikt v odvětví solární energie mezi tuzemskými a zahraničními výrobci. 



Dominantní postavení Číny  

Situace v oblasti solárních energií v USA je jedním z příkladů rigidních vládních opatření a neočekávaných následků. V roce 2012 uvalilo ministerstvo obchodu na čínské solární panely razantní cla ve výši až 250 % poté, co došlo k závěru, že čínští výrobci zaplavují trh levnými a dotovanými panely. 

Cílem tohoto opatření bylo oslabit dominantní postavení Číny na tuzemském trhu, ale výroba solární energie v USA v důsledku toho stoupla jen mírně. Podle analytiků z agentury Rystad Energy tuto mezeru zcela zaplnily země jako je Kambodža, Malajsie, Thajsko a Vietnam, na které v roce 2021 připadne 85 % solárních instalací v USA. 

Alespoň to tak působilo. V březnu americký výrobce Auxin Solar prohlásil, že čínské společnosti tajně provozují řadu solárních továren v jihovýchodní Asii, aby obešly americká cla. Tato obvinění mohou narušit značnou část dnešního solárního průmyslu a vyvolat další sérii regulačních opatření a negativních efektů v segmentu solární energetiky.  



Dovoz solárních panelů z rozvojových zemí  

Vyšetřování ze strany Ministerstva obchodu ohledně tvrzení společnosti Auxin vyděsilo dovozce, kteří se nyní obávají, že budou muset uhradit 3,6 miliardy dolarů ve formě dodatečných cel za potenciálně podvodný dovoz.  

Výsledkem jsou rozsáhlé výpadky objednávek, 64 % solárních projektů plánovaných na rok 2022 je nyní ohroženo zrušením, což devastuje solární energetiku a ohrožuje tisíce pracovních míst. 

Ve snaze zabránit vzniklým škodám, Bílý dům v úterý na dva roky zrušil cla na panely z Kambodže, Malajsie, Thajska a Vietnamu, aby dovozcům zajistil větší důvěru během probíhajícího šetření.  

V zájmu stabilizace domácího solárního trhu se Bílý dům rovněž odvolal na zákon o obranné výrobě, aby alokoval zdroje pro tuzemskou výrobu. Agentura Rystad uvedla, že v optimálním případě se američtí výrobci solární techniky rozšíří tak, aby do roku 2024 vyrovnali případné ztráty z dovozu způsobené cly.  

Bílý dům uvedl, že očekává ztrojnásobení objemu výroby solární energie na domácím trhu v letošním roce, což umožní přechod na solární energii ve 3,3 milionu domácností.   



Střety zájmů  

Americké solární firmy SunPower, Enphase Energy, Sunrun, NextEra a Southern Company po zveřejnění zprávy posílily a průmyslová asociace Solar Energy Industries Association toto rozhodnutí ocenila. 

Výrobce panelů First Solar, jehož akcie klesly, si však postěžoval, že pondělní oznámení narušuje americkou výrobu solárních panelů, zatímco společnost Auxin toto rozhodnutí označila za „otevření dveří dokořán čínským finančním zájmům.“ 


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05

Nadcházející webinář:

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00