Americká vláda nepřiměje farmaceutické společnosti Pfizer a Astellas Pharma k tomu, aby snížily cenu svého léku na rakovinu prostaty zvaného Xtandi, jak v úterý uvedl orgán National Institutes of Health (NIH).
Práva označovaná jako „March-in“, která nebyla nikdy předtím použita, umožňují vládě poskytovat třetím stranám další licence na přípravky vyvinuté za využití federálních fondů, pokud je původní držitel patentu nezpřístupní veřejnosti za přijatelných podmínek.
Velkoobchodní cena léku Xtandi se pohybuje mezi 160 000 a 180 000 dolary na každého pacienta ročně.
Skupina sdružující pacienty zvaná Union for Affordable Cancer Treatment poprvé podala petici vyzývající institut NIH, aby uplatnil svou pravomoc a snížil cenu léku již v březnu roku 2016.
NIH v dopise zveřejněném v úterý uvedlo, že jeho analýzy v souvislosti s peticí prokázaly, že léčba rakoviny prostaty je dostatečně dostupná.
Firmy Pfizer a Astellas se k tomu bezprostředně nevyjádřily. Podle údajů agentury Refinitiv se očekává, že v letošním roce dosáhnou tržby těchto společností za Xtandi celkem přes 2 miliardy dolarů.
Práva typu March-in byla zavedena jako záruka v zákoně Bayh-Dole z roku 1980, který umožňuje tvůrcům vynálezů zachovat si vlastnictví patentů z veřejných prostředků, jako je tomu v případě léku Xtandi.
Demokratičtí zákonodárci z řad pokrokových stran vyzývají administrativu prezidenta Joea Bidena, aby využila svých pravomocí a snížila tak ceny léků.
Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb a ministerstvo obchodu v úterý prohlásily, že provedou revizi vládních pravomocí týkajících se zavádění nových technologií, jak je stanoveno v zákoně Bayh-Dole.
Zdroj: Investing.com