Pokud chce lidstvo do poloviny tohoto století dosáhnout uhlíkové neutrality, bude muset do stejného termínu zdvojnásobit kapacity pro výrobu elektřiny z jádra. Uvedla to ve své aktuální zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
„Odklon energetiky od fosilních paliv může být díky jaderné energii bezpečnější i rychlejší. V současné globální energetické krizi se snižování závislosti na importu fosilních zdrojů stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je také klimatická krize,“ píše IEA v dokumentu.
Instalovanou kapacitu jaderných elektráren je podle Mezinárodní agentury pro energii nutné do roku 2050 zvýšit ze současných 413 na 812 gigawattů. Jenže to neznamená, že svět bude muset „pouze“ postavit dvakrát více kapacit, než má k dispozici dnes.
IEA zároveň upozornila, že skoro dvě třetiny jaderných zdrojů jsou už nyní starší třiceti let. To znamená, že do konce dekády by výroba elektřiny z jádra ve vyspělých zemích mohla klesnout asi o třetinu.
„Vzhledem k nynější celosvětové energetické krizi, rapidně zdražujícím fosilním palivům, problémům s energetickou bezpečností a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energetika má jedinečnou šanci pro svůj návrat,“ uvedl šéf IEA Fatih Birol.
Podle něho však nemá jaderná energetika politicky zaručeno, že se její renesance uskuteční. Bude totiž záležet na tom, zda vlády podniknou potřebné kroky „k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech“, dodal Birol.
IEA