Svérázný boj s inflací v Turecku pokračuje. Přesněji řečeno, stupňuje se nesmyslnost kroků, kterými chce tamní centrální banka tempo růstu cenové hladiny snížit. Někteří experti označují páteční rozhodnutí turecké centrální banky jako šílené.
Turecká centrální banka rozhodla koncem minulého týdne o snížení své základní úrokové sazby ze 14 na 13 procent. Finanční trhy tímto krokem byly doslova šokovány, jelikož si jen málokdo dovedl představit, že by k něčemu takovému mohlo dojít.
Turecko čelí nejvyšší inflaci za poslední čtvrtstoletí, když se její oficiálně vykazovaná úroveň blíží 80 procentům v meziročním vyjádření. Skupina nezávislých ekonomů ENAGrup však tvrdí, že inflace je ve skutečnosti více než dvojnásobná, a to kolem 176 procent.
„Nové rozhodnutí turecké centrální banky snížit úrokové sazby stimuluje další půjčky. To fungování bankovnictví výrazně zkomplikuje a zvýší obavy z přehřívání ekonomiky a podnítí další růst inflace. Vzrostou tlaky na oslabení liry. Šílené,“ komentoval na Twitteru Timothy Ash, analytik londýnské společnosti BluBay Asset Management.
Turecká centrální banka zároveň nahradila povinné minimální rezervy ve výši 20 procent požadavkem na 30procentní zajištění vládními dluhopisy. Centrální banka a bankovní regulátor zároveň omezily poskytování úvěrů společnostem s výjimkou těch, které jsou čistými exportéry. Jde o součást plánu na snížení obřího deficitu běžného účtu platební bilance země.
Devranoglu, Kucukgocmen,
Reuters