Meziroční míra inflace ve Spojených státech se v červnu snížila na pouhá tři procenta. V meziměsíčním srovnání cenová hladina v USA rostla jen o 0,2 procenta. Dobrá zpráva pro americké spotřebitele, špatná pro americký dolar. Ten totiž v reakci oslabil, jelikož se zvyšuje pravděpodobnost zastavení dalšího zvyšování základních úrokových sazeb Federálního rezervního systému.
Americký dolar oslabil vůči koši světových měn na nejnižší úroveň od dubna 2022. Zároveň zaznamenal největší týdenní propad za poslední rok. Paradoxně jsou hlavní příčinou příznivá aktuální data o vývoji inflace v USA.
Ta se v červnu snížila v meziročním vyjádření na rovná tři procenta, a dokonce byla o desetinu procentního bodu nižší, než očekávali analytici osloveni agenturou Reuters. Meziměsíční inflace činila 0,2 procenta.
Trh se tak začíná pomalu ale jistě připravovat na ukončení cyklu zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou. Analytici nyní věří, že právě červenec bude tím měsícem, kdy Fed završí svůj cyklus úrokových „hiků“.
Červencové zasedání amerických centrálních bankéřů je naplánováno na 26. července, kde ještě pravděpodobně dojde k poslednímu zvýšení sazeb o čtvrt procentního bodu.
Pak je otázkou, jak dlouho sazby na této úrovni zůstanou a kdy je Fed zase začne snižovat. Velmi pravděpodobně se stále jeví rok 2024 tím, kdy úrokové sazby začnou klesat.
Více bychom se měli dozvědět na pravidelném každoročním setkání světových centrálních bankéřů v americkém městě Jackson Hole, které se bude konat v srpnu. Tam by Fed měl nastínit strategii své měnové politiky pro příští měsíce a roky.
Zdroj: Dolan – Reuters, Cooper – Reuters