Investiční skupina Nomura předpovídá České republice, Maďarsku a Rumunsku příchod měnové krize v následujících 12 měsících. Vychází přitom z analýzy osmi indikátorů, mezi nimiž je mimo jiné objem devizových rezerv nebo stupeň nerovnováhy veřejných financí.
Trojice zemí střední a východní Evropy se tak řadí například mezi Egypt, Turecko nebo Pákistán, které již měnovou krizí procházejí.
Ekonomiky zemí rozvíjejících se trhů jsou aktuálně nejzranitelnější za více než dvacet posledních let.
Analytici investiční skupiny Nomura připomněli, že maďarský forint patří k měnám, které si v rámci takzvaných „emerging markets“ vedou nejhůře v dosavadním průběhu letošního roku.
„Měny Rumunska a České republiky také již ztratily více než osm procent své hodnoty vůči dolaru,“ cituje agentura Bloomberg zmíněnou zprávu.
Experti na riziko měnové krize pro Českou republiku, Maďarsko a Rumunsko upozornili na základě osmičky indikátorů.
K nim patří zejména poměr devizových rezerv a objemu dovozů, reálné krátkodobé úrokové sazby, fiskální nerovnováha nebo stav běžného účtu platební bilance.
Nomura pomocí svého „Damoklova indexu“ hodnotila odolnost, respektive náchylnost 32 zemí rozvíjejících se trhů k měnové krizi.
Právě úrokové sazby mohou představovat největší riziko pro českou korunu. Základní sazba České národní banky totiž činí sedm procent, což je poměrně vysoko v porovnání se sazbami Fedu a ECB.
Problém však spočívá v očekávaném budoucím vývoji. Zatímco bankovní rada ČNB dává jasné signály, že úrokové sazby již zvyšovat nehodlá, Fed a ECB jsou teprve na začátku svých „hiků“.
A tak je poměrně pravděpodobné, že koruna bude ztrácet atraktivitu, jakmile se zejména ECB odhodlá sazby razantně zvýšit.
Zdroj: De Wei, Bloomberg