Akcie Toyoty se od 31. května, posledního obchodního dne před vypuknutím skandálu 3. června, propadly o více než 5 %. Akcie Mazdy zaznamenaly větší ztrátu a od 31. května klesly o 7,7 %.
Rozsáhlá kontrola ministerstva dopravy rovněž zjistila, že nesrovnalosti byly nalezeny také v žádostech o certifikaci od výrobců automobilů Honda, Suzuki a Yamaha Motor.
Akcie japonských automobilek se od pondělního zjištění ministerstva dopravy, že při certifikaci některých modelů byly použity falešné údaje, do značné míry propadly. Akcie největší japonské automobilky Toyota se minulý týden po vypuknutí skandálu 3. června propadly o více než 5,4 %. Jen za minulý týden ztratila automobilka na tržní hodnotě 2,45 bilionu japonských jenů (15,62 miliardy USD).
Akcie společnosti Mazda, druhé největší automobilky v zemi, klesly ve stejném období o 7,7 % a minulý týden ztratily 80,33 miliardy jenů, tj. 511,8 milionu dolarů tržní kapitalizace. Rozsáhlá inspekce ministerstva půdy, infrastruktury, dopravy a cestovního ruchu zjistila nesrovnalosti také v žádostech o certifikaci dalších automobilek Honda, Suzuki a Yamaha.
Všech pět společností předložilo nepravdivé údaje z testů nebo v případě Toyoty a Mazdy zfalšovalo vozidla použitá při crash testech. Toyota 3. června v návaznosti na zprávu ministerstva o vyšetřování oznámila, že dočasně zastaví dodávky a prodej tří modelů, které se v současnosti vyrábějí v Japonsku, a to Corolly Fielder, Corolly Axio a Yarisu Cross.
Předseda představenstva Toyoty Akio Toyoda se omluvil zákazníkům a zainteresovaným stranám společnosti a přiznal, že sedm jejích modelů bylo „testováno metodami, které se liší od norem definovaných národními úřady“. Mazda samostatně uvedla, že od 30. května pozastavila prodej modelů Roadster RF a Mazda 2. Obě společnosti však uvedly, že zákazníci mohou se svými vozy nadále jezdit. Ministerstvo dopravy uvedlo, že provede kontroly na místě v pěti společnostech, kde bylo nahlášeno pochybení.
Inspekce v japonských automobilkách přichází poté, co v prosinci jednotka Daihatsu společnosti Toyota oznámila, že zastaví dodávky všech vozidel v zahraničí i v Japonsku. Stalo se tak poté, co vyšetřování bezpečnostního skandálu zjistilo problémy u přibližně 64 modelů, včetně 22 prodávaných pod značkou Toyota. V dubnu loňského roku společnost Daihatsu uvedla, že zfalšovala bezpečnostní testy bočního nárazu provedené u 88 000 malých vozů, z nichž většina byla prodávána pod značkou Toyota.
ZDROJ. CNBC.COM