Search
Close this search box.

Těžařské společnosti signalizují obří čtvrtletní zisky. V čele stojí Exxon Mobil

Americká těžařská společnost Exxon Mobil odhaduje, že její zisk za první letošní kvartál rekordně vzroste. Hlavní příčinou jsou zdražující energetické komodity, jejichž cena začala raketově růst po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Američtí zákonodárci ale apelují, aby firma zisk nerozdala na dividendách.


Těžařský gigant Exxon Mobil oznámil, že za prví tři měsíce letošního rok očekává čistý zisk ve výši téměř 11 miliard dolarů. To by bylo asi o dvě miliardy dolarů více než v posledním kvartále roku 2021. Zisk Exxonu by se tak zvýšil o necelých 23 procent, což je úctyhodný mezičtvrtletní růst. Hlavní příčinou je rostoucí cena ropy a zemního plynu na světových trzích, což je vyvoláno rusko-ukrajinským válečným konfliktem.

Američtí zákonodárci na Exxon apelují, aby zisk nerozdal na dividendách nebo nevydával miliardy dolarů na odkup vlastních akcií. Loni totiž prý Exxon a další tři těžařské firmy utratily dohromady asi 44 miliard dolarů právě za zpětné odkupy akcií nebo na výplatu dividend. Těžaři by měli podle politiků v tuto chvíli své zisky spíše reinvestovat do nových ložisek, a pomoci tak zvýšením těžby snížit ceny energetických komodit na trhu.

Jiní politici zase tlačí na to, aby Exxon Mobil a další těžařské společnosti využili mimořádného zisku ke snížení cen, za které komodity dodávají odběratelům. Tím má dojít i ke zlevnění pohonných hmot u čerpacích stanic.

Akcie Exxonu na zprávu zareagovaly bezprostředním růstem na newyorské burze asi o 1,7 procenta, v dalším průběhu obchodování však ztrácely. Od začátku letošního roku však Exxon Mobil zpevnil o více než 30 procent. V meziročním srovnání se pak tržní hodnota akcií této těžařské firmy zvýšila o téměř 47 procent.


Crowley,
Natter, Bloomberg


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Jak by mohla umělá inteligence změnit způsob, jakým kupujete nebo prodáváte svůj další dům

23. 5. 2024

|

2:55

Akcie Live Nation klesají na základě zpráv, že americký ministerstvo spravedlnosti se pokusí o její rozdělení kvůli antimonopolnímu procesu

23. 5. 2024

|

1:23

Sněmovna reprezentantů schválila historický zákon o kryptoměnách. Proč je to „obrovský krok vpřed“.

23. 5. 2024

|

0:29

DuPont je nejnovější průmyslový gigant, který se rozděluje na několik veřejných společností

23. 5. 2024

|

0:07

Akcie Moderny a jiných vakcín rostou, poté co USA a Austrálie hlásí nové případy ptačí chřipky.

22. 5. 2024

|

23:32

Nvidia ohlašuje rozdělení akcií a překračuje očekávání trhu svými tržbami

22. 5. 2024

|

22:32

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00