Search
Close this search box.

Srpnová meziroční inflace v Česku klesla. Hlavně díky zlevnění pohonných hmot

Ceny v srpnu se v porovnání s červencem zvýšily jen o 0,4 procenta. Meziměsíční inflace tak zpomalila téměř o jeden procentní bod. To výrazně přispělo také k poklesu meziroční inflace na 17,2 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.


O rapidní snížení meziměsíční inflace se zasloužily pohonné hmoty. Ty v srpnu oproti červenci totiž zlevnily o necelou desetinu. „Největší vliv na změnu cenové hladiny měly v srpnu ceny pohonných hmot. Díky výraznému meziměsíčnímu poklesu o téměř 10 procent byly jejich ceny nejníže od letošního února.

Například Natural 95 se u čerpacích stanic prodával průměrně za necelých 42 korun za litr a nafta za necelých 44 korun za litr,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.

K meziměsíčnímu poklesu cen došlo také u zeleniny (o 3,5 procenta), kde nejvíce zlevňovaly brambory (14,5). Naopak u řady potravin došlo během srpna k poměrně výraznému zdražení. Například polotučné trvanlivé mléko o 5,5, tuhá paliva o 3,7, máslo o 3,8 procenta.

V meziročním srovnání se pak zdražování potravin projevilo ještě více. Mouka byla letos v srpnu o 64,2 procenta dražší než před rokem. Skoro o polovinu zdražily také oleje a tuky, podobně jako trvanlivé polotučné mléka. Vysokou míru růstu cen si udržely také energetické komodity. Cena zemního plynu byla o 61,4, elektřiny o 34,6, tuhých paliv o 45,8 procenta vyšší než před rokem.

„Je možné, že meziroční inflace již dosáhla svého vrcholu. Spolu s pouze pozvolným průsakem vysokých velkoobchodních cen energií do spotřebitelských cen by k tomu měla přispět také plánovaná opatření české vlády, jako je úsporný energetický tarif, odpuštění plateb na obnovitelné zdroje energie, či v posledních dnech skloňované zastropování cen. K nižší cenové dynamice by měly přispět i pokles spotřebitelské poptávky či vyšší srovnávací základna,“ uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská ale upozornila, že ještě zdaleka nemusí být vyhráno. „Služby stále zdražují, v srpnu 4x rychleji než zboží. Ceny energií ještě neřekly své dost,“ napsala na Twitter. Nicméně i podle ní „roste šance, že vrchol inflace je za námi“.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05