Search
Close this search box.

Společnost Okta prohlásila, že by mohla minout dlouhodobý růstový cíl. Je to varovný signál? 

Okta (OKTA -33,70 %) ve středu předložila další pozitivní zprávu, která překonala očekávání. Zpráva za druhý kvartál dokládá, že tento poskytovatel identifikačních služeb pokračuje v intenzivním růstu, neboť se prosadil jako vedoucí provozovatel softwaru pro cloudové identifikace. 


Okta poskytuje firmám nástroje, které umožňují jejich zaměstnancům a zákazníkům snadné a bezpečné přihlašování na jednotlivých portálech a zachování nepřetržitého komunikačního styku. Tržby ve sledovaném čtvrtletí vzrostly o 43 % na 451,8 milionu dolarů, čímž snadno překonaly konsensus analytiků, kteří očekávali 430,6 milionu dolarů. 

Očištěná ztráta na akcii dosáhla 0,10 USD, zatímco před rokem činila 0,11 USD na akcii a analytici odhadovali ztrátu 0,30 USD na akcii. I přes výrazné posílení se akcie cloudové společnosti minulý čtvrtek propadly o téměř 30 %. Okta přiznala celou řadu komplikací spojených se začleněním autentizačního softwaru Auth0, který odkoupila začátkem roku 2021. 


Makroekonomické vlivy a odkládání plánů 

Společnost Okta uvedla, že zaznamenala výraznější úbytek zaměstnanců z řad prodejního týmu Auth0, než se očekávalo, a také určité nedorozumění ze strany zákazníků. Provozní ředitel Frederic Kerrest v rozhovoru pro portál Motley Fool uvedl, že někteří obchodní zástupci Auth0 byli zvyklí pracovat pro menší podniky a je možné, že se v takovém prostředí cítili komfortněji. 

Okta rovněž změnila svůj přístup v rámci uvedení produktů na trh a usnadnila tak svým obchodníkům a zákazníkům pochopit, který produkt je pro ně ten správný. Vedení navíc uvedlo, že se začínají promítat makroekonomické faktory, jelikož se prodlužují obchodní cykly, což je známkou toho, že zákazníci jsou obezřetnější. 

To vše se zřejmě podepisuje na dlouhodobém výhledu společnosti. V květnu loňského roku, krátce po akvizici firmy Auth0, Okta zveřejnila finanční plány pro fiskální rok 2026. Stanovila si cíl dosáhnout tržeb ve výši 4 miliard dolarů a zároveň 20 % marže volného peněžního toku. 

Finanční ředitel Brett Tighe ve středečním hovoru k výsledkům uvedl, že Okta momentálně přehodnocuje cíle pro fiskální rok 2026 kvůli nepříznivým faktorům souvisejícím s integrací společnosti Auth0, snižováním počtu zaměstnanců, neboť se zaměřuje na ziskovost, a nejistému makroekonomickému prostředí.   

Generální ředitel Todd McKinnon na dotaz ohledně plánu pro fiskální rok 2026 zdůraznil, že pro dosažení tohoto cíle v podobě 4 miliard dolarů je nezbytné mít úspěšnou zákaznickou infrastrukturu, a konstatoval, že vzhledem k výzvám, kterým Okta čelí v oblasti zákaznických identifikací, na něž se Auth0 zaměřuje, je moudré tento cíl přehodnotit. 

Okta plánuje poskytnout kompletní aktualizaci dlouhodobého výhledu na příštím jednání, ačkoli na základě výše uvedených poznámek se zdá být více než pravděpodobné, že společnost upustí od cíle 4 miliard dolarů, což by mohlo znamenat posunutí tohoto plánu až o další rok. 


Obezřetnost ze strany investorů 

Ačkoli ustupování od cílů není nikdy pozitivní, zdá se, že panika kolem tohoto prohlášení je předčasná. Okta právě dosáhla solidního kvartálu s 43% růstem tržeb a očekává, že ve druhé polovině roku navýší marži volného peněžního toku.  

V tomto čtvrtletí také zahájila provoz své platformy pro správu identit, čímž pomohla zpřístupnit adresovatelný trh o objemu 15 miliard dolarů, který v současné době činí 65 miliard dolarů v oblasti identifikace pracovníků a zákazníků. 

Při čtvrtečních cenách se zdá, že veškeré obavy z pomalejšího růstu byly již započteny. Společnost Okta se oproti svému vrcholu před rokem propadla o téměř 80 % a její poměr ceny k tržbám je o něco vyšší než 6, přičemž tržby za posledních 12 měsíců činily 1,6 miliardy USD. Podle tohoto ukazatele jsou akcie dosud nejlevnější, co kdy byly.  


Jeremy Bowman  
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00