Módní společnost Shein požádala o vstup na burzu ve Spojených státech, čímž se pravděpodobně stane jednou z nejhodnotnějších společností založených v Číně, která vstoupí na newyorský trh. Společnost Shein se sídlem v Singapuru by mohla zahájit prodej svých akcií v tomto roce.
Jako hlavní upisovatelé při primární veřejné nabídce akcií (IPO) byly najaty společnosti Goldman Sachs, JPMorgan Chase a Morgan Stanley. Společnost zatím neurčila velikost transakce ani ocenění při IPO, uvedly zdroje. Dle Agentury Bloomberg je cílem vstupu na burzu 90 miliard dolarů. Společnost založená v Číně byla při květnovém získávání finančních prostředků oceněna na více než 60 miliard USD.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o významného a vysoce disruptivního hráče v oblasti maloobchodu, bude společnost Shein přitahovat velký zájem investorů,“ uvedl výkonný ředitel společnosti GlobalData Neil Saunders.
V srpnu požádali republikánští generální prokurátoři 16 amerických států Komisi pro cenné papíry, aby před potenciálním vstupem na burzu provedla audit dodavatelského řetězce společnosti Shein kvůli údajnému využívání nucené práce.
Společnost Shein zasílá většinu svých výrobků letecky přímo z Číny zákazníkům v individuálně adresovaných balíčcích. Strategie přímé přepravy pomohla firmě vyhnout se hromadění neprodaných zásob ve skladech a vyhnout se dovozní dani ve Spojených státech, které jsou jedním z jejích největších trhů, protože umožňuje e-shopu využít ustanovení, které osvobozuje levné výrobky od cel. Někteří kritici tvrdí, že toto ustanovení umožňuje společnostem vyhnout se vyšším clům na čínské zboží.
V srpnu navázala společnost Shein partnerství se skupinou SPARC ve snaze rozšířit své působení na trhu.
Dosud nejhodnotnějším podnikem založeným v Číně, který vstoupil na burzu ve Spojených státech, je gigant v oblasti elektronického obchodu Alibaba Group, který debutoval v roce 2014 s oceněním 231 miliard dolarů.
Jak Shein předběhl Zaru a H&M
Shein má téměř pětinový podíl na celosvětovém trhu s rychlou módou a předstihla tak společnosti jako Zara a H&M. Nízké ceny společnosti Shein přitahují i zákazníky, kteří by jinak nakupovali v obchodech společnosti Inditex (Zara, Pull & Bear, Bershka..) a H&M.
Klíčovou strategií společnosti Shein je však podle analytiků a investorů využití sítě dodavatelů převážně z Číny, kteří se vymykají tradičním výrobním trendům tím, že přijímají malé počáteční objednávky a následně je rozšiřují podle poptávky.
Podle údajů společnosti Lu vyrobily Zara a H&M od listopadu 2022 do listopadu 2023 na americký trh 40 000 nových výrobků, společnost Shein uvedla ve stejném období na trh 1,5 milionu výrobků.
Móda, která mění svět
Shein je čínský internetový obchod s módou, který se zaměřuje na prodej levného oblečení a doplňků. Společnost byla založena v roce 2008 a v současné době působí ve více než 200 zemích a regionech. Společnost je známá svými rychlými dodacími lhůtami, širokou nabídkou produktů a nízkými cenami. Online prodejce využívá tzv. „fast fashion“ model, který umožňuje rychle reagovat na aktuální trendy a je oblíbená zejména u mladých lidí, kteří oceňují jeho dostupnost, módnost a širokou nabídku.
Vstup na burzu je pro Shein významným milníkem. Společnost se tak stává jedním z největších hráčů na trhu s módou a může očekávat další růst.
ZDROJ: REUTERS.COM