Search
Close this search box.

Santa Claus na akciové trhy nakonec dorazil. Wall Street ke konci týdne výrazně zpevnila

Poslední obchodní den prvního týdne v novém roce přinesl masivní posílení akcií na newyorské burze. Činila se rovněž Evropa a ani Asie nezůstala příliš pozadu. Dá se říci, že Santa Claus rally na trhy nakonec dorazila, byť s mírným zpožděním, než bývá obvyklé. Akciím prospěly zprávy o vývoji na americkém trhu práce.


Americké akcie zaznamenaly v posledním obchodním dnu prvního týdne roku 2023 obrovský vzestup. Nejvíce zpevnil technologický index Nasdaq, když přidal 2,56 procenta.

Jen o něco mírněji (o 2,28 procenta) posílil hlavní index burzy na Wall Street S&P 500 a rovněž Dow Jones Industrial Average přidal více než dvě procenta.

Od 28. prosince loňského roku do 6. ledna 2023 tak hlavní index S&P 500 zpevnil o více než tři procenta. Dá se tedy říci, že Santa Claus nakonec na americké akciové trhy dorazil, byť možná s mírným zpožděním, než bývá obvyklé.

Podle expertů trhy reagovaly na pozitivní data z amerického trhu práce. Na jedné straně se sice počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v posledním prosincovém týdnu zvýšil méně, než se čekalo, na straně druhé nová data o vývoji mezd naznačují, že inflační tlaky začínají polevovat.

Průměrná mzdová sazba totiž v prosinci meziročně stoupla jen o 4,6 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v listopadu.

Jestliže dochází ke zpomalování růstu nominálních mezd, je to jeden z faktorů, který snižuje tlak na růst cen v ekonomice.

Tím pádem se dá očekávat, že měnová politika nebude muset být tak přísná, jak se ještě donedávna předpokládalo, což je dobrá zpráva pro akciové trhy.

Poměrně výrazně rostly akcie také v Evropě, kdy většina indexů přidala více než procent. V zeleném teritoriu končila také řada burz v Asii.


Zdroj: Qing, Reuters

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05