Samsung oznámil, že podepsal memorandum o porozumění s centrální bankou a cílem provést technický výzkum týkající se digitální měny.Koncern spotřební elektroniky Samsung řeší možnost zavedení digitální měny centrální banky ve spolupráci s Bankou Koreje.
Samsung uvedl, že taková CBDC (Central Bank Digital Currency), což je digitální měna vydávaná centrální bankou, by fungovala „offline“ a mohla by být přenášena mezi majiteli jejich smartphonů a chytrých hodinek Galaxy díky zabezpečenému čipu ve zařízení.
Podle Samsungu by platby mohly být prováděny mezi zařízeními pomocí technologie blízkého pole komunikace (NFC), která je integrována do smartphonů pro bezkontaktní platby.
Samsung uvedl, že v minulém roce vyvinul řešení, které využívá technologii NFC pro centrální bankovní digitální měny (CBDC). Tímto způsobem mohou uživatelé provádět platby i bez připojení k internetu.
Ve vyjádření k tisku, které bylo zveřejněno v pondělí, Samsung uvedl, že spolu se Bankou Koreje bude „pokračovat ve výzkumu, jak minimalizovat bezpečnostní rizika spojená s offline platbami a podporovat spolehlivé transakce v nouzových situacích i bez připojení k síti.“
„Jsme velmi potěšeni, že jsme se stali první centrální bankou, která ve spolupráci se společností Samsung Electronics vyvinula technologii offline CBDC,“ uvedl Seungheon Lee, zástupce guvernéra Banky Koreje, ve vyjádření k tisku.
„S vytvořením tohoto memorandum o porozumění doufáme, že Republika Korea bude nadále vést v oblasti technologie offline CBDC, která je aktivně zkoumána globálními centrálními bankami,“ dodal.
Čína již vytvořila digitální verzi čínského jüanu a zkouší svou CBDC v několika městech, zatímco Spojené státy také pečlivě zkoumají, zda mají zavést digitální verzi dolaru a jak by to fungovalo.
Praktické aspekty vydávání CBDC byly některými komentátory zpochybněny vzhledem k tomu, jak snadné je provádět převody pomocí stávajících metod, jako je online bankovnictví, mobilní aplikace pro převody peněz a kryptoměny.
Různé soukromě vyvinuté digitální měny také umožňují lidem provádět téměř okamžité platby. Nicméně většina tokenů, jako je například bitcoin, je velmi volatilní.
Stabilní mince (stablecoins) byly označovány jako možné řešení tohoto problému, i když vlády mají obavy z tokenů vydaných soukromými společnostmi.
Přesto zůstávají jasná omezení pro podniky, pokud jde o okamžité vyrovnání transakcí. Způsob, jakým je bankovní systém nastaven, znamená, že platby od zákazníků obchodníků se často uskutečňují až po několika dnech.
To je bolestivý bod, který soukromé společnosti a vlády doufají vyřešit pomocí nových technologií, včetně blockchainu a digitálních měn.
Zdroj: CNBC.com