Search
Close this search box.

Rostoucí ceny vajec nutí francouzský potravinářský průmysl měnit receptury 

Více než dvojnásobné zvýšení cen vajec ve Francii v důsledku rostoucích nákladů na potraviny a energii, přimělo některé potravinářské společnosti omezit výrobu a obměnit receptury, uvedli ve středu francouzští producenti vajec. 


Evropská unie a Spojené státy letos zažili jednu z nejhorších krizí ptačí chřipky v historii a v obou regionech byly zlikvidovány desítky milionů kusů drůbeže. 

Naopak světová produkce vajec, která v roce 2021 dosáhla objemu 1 500 miliard, by měla letos poprvé v historii klesnout. V USA se jedná o 4,6% pokles, v EU o 3% a ve Francii, která je největším producentem vajec, činí propad produkce o 8%. 

„Jsme v situaci, jaká tu ještě nebyla. V předchozích krizích jsme se obraceli na import, zejména ze Spojených států, ale letos je situace špatná všude,“ sdělil místopředseda CNPO Loic Coulombel. 

Pokles nastal v období silné spotřebitelské poptávky po vejcích, která jsou v době prudce rostoucí inflace považována za levný zdroj bílkovin. 

„Některé společnosti začaly kvůli zvýšení cen měnit receptury nebo pozastavily výrobní linky,“ uvedl Coulombel. „Na výrobu koláčů nebo vaječných těstovin je potřeba hodně vajec.“ 

Úprava receptury může zahrnovat přechod na jiný druh vajec, snížení jejich objemu nebo výjimečně jejich nahrazení alternativami, jako jsou hrachové nebo mléčné bílkoviny. 

Ceny vajec ve francouzských supermarketech vzrostly od začátku roku přibližně o 15-20 % v návaznosti na zákon, který indexuje ceny potravin v supermarketech podle nákladů výrobců na krmivo. 

Ceny průmyslových vajec na francouzském spotovém trhu, které jsou rovněž vázány na nabídku a poptávku, se ve středu pohybovaly na úrovni 2,2 eura za kilogram.  

To je více než dvojnásobek ceny ze začátku roku a přibližně 65 % nad průměrnou cenou v tomto ročním období, uvedl Coulombel. 

Podle něj je však možné, že do konce roku 2022 překročí rekordní hodnotu 2,3 eur/kg kvůli rostoucí poptávce. Nicméně i tak zůstanou výrazně pod úrovní spotových cen standardních vajec v USA, které nyní dosahují 4,24 eur/kg. 


Zdroj: investing.com  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00