Zatímco ještě minulý týden se barel ropy Brent obchodoval za cenu kolem 72 dolarů, nyní se cena černého zlata blíží osmdesátidolarové hranici.
Důvodem je zastavení exportu ropy z iráckých polí v Kurdistánu. Svět se obává, že dočasně může hrozit nedostatek černého zlata na trhu.
Barel ropy typu Brent za poslední týden zdražil o necelých sedm dolarů na bezmála 79 dolarů. To představuje zvýšení o téměř osm procent. Irák totiž začátkem týdne zastavil vývoz ropy ze svých polí na severu země v regionu Kurdistán.
Světový trh tak denně přichází asi o 450 tisíc barelů ropy, což představuje asi půl procenta celosvětové denní těžby.
„Ztráta ropy ze severních iráckých polí je pro trh problém. Ale myslím si, že jde o problém podceňovaný,“ uvedl pro agenturu Reuters John Kilduff, partner newyorské poradenské společnosti Again Capital.
Podle britské investiční banky Barclays totiž případná dlouhotrvající odstávka dodávek ropy z Kurdistánu by mohla vést k růstu ceny ropy až na průměr 92 dolarů za barel za celý letošní rok. A takovou úroveň banka Barclays odhadovala na sklonku loňského roku.
K růstu ceny ropy ale přispělo také dění v bankovním sektoru. Ukazuje se, že bankovní systém je robustní, a nemuselo by tak dojít k potížím dalších bankovních domů.
Zpráva o převzetí Silicon Valley Bank bankou First Citizens BancShares zlepšila očekávání investorů. To může být signálem, že globální ekonomika neprojde hlubší recesí, což podpořilo poptávku právě po ropě, a tedy i růst její ceny.
Zdroj: Kearney (Reuters)