Pravděpodobně to nejhorší, co by se nyní mohlo akciovým trhům přihodit, je stagflace ve Spojených státech. Stagflace totiž představuje kombinaci setrvale vysoké míry inflace a stagnace hospodářského růstu. V takové situaci se vyspělé západní ekonomiky ocitly naposled před více než 40 lety v důsledku druhého ropného šoku.
Pokud by americké hospodářství ustrnulo ve stagflaci, pro akciové trhy by to rozhodně nebyla dobrá zpráva.
Znamenalo by to, že se ekonomika ocitla ve stagnaci doprovázené mírou inflace, která setrvává na vysoké úrovni.
Pro akciové investory by taková situace znamenala takřka bezradnost v tom, do kterých titulů investovat. V hospodářském přešlapování na místě by se totiž zrcadlila stagnace výkonnosti významných amerických firem.
Inflace setrvávající na vysoké úrovni by zároveň představovala nutnost dalšího zpřísnění měnové politiky americkou centrální bankou.
Stagflace totiž víceméně znamená, že vysokou inflaci nelze takzvaně „vysedět“ a je nutné s ní razantně zabojovat. To se ovšem bez vstupu do hlubší hospodářské recese neobejde.
Více napoví data o dubnové inflaci v USA, která mají být zveřejněna tento týden ve středu. Mezi investory jsou však stagflační očekávání na historickém maximu, jak uvedla agentura Reuters s odkazem na průzkum společnosti BoFA Global Research.
86 procent dotázaných uvedlo, že makroekonomická výkonnost USA v roce 2024 poklesne, přičemž inflace zůstane i nadále poměrně vysoká.
Zdroj: Randall – Reuters