Německý výrobce zbraní Rheinmetall uvedl, že v letošním roce očekává rekordní tržby a vyšší zisk. Ruská invaze na Ukrajině navyšuje výdaje na obranu v NATO, což společnosti zajistí vyšší zisky i v příštích letech.
zdroj: shutterstock.com
Rheinmetall očekává, že v roce 2024 poprvé překoná hranici tržeb 10 miliard eur, podle prognózy společnosti, která rovněž předpokládá provozní ziskovou marži ve výši 14-15 %, což je nárůst z 12,8 % v roce 2023. „Začalo nové desetiletí bezpečnostní politiky,“ uvedl generální ředitel Armin Papperger, když skupina představovala své výsledky za rok 2023, tedy první celý rok po válce na Ukrajině.
Konsolidované tržby vzrostly v roce 2023 o 12 % na necelých 7,2 miliardy eur. V divizi zbraní a munice vzrostly tržby oproti předchozímu roku o 29 %, zatímco u systémů pro vozidla došlo k 15% nárůstu.
Celkové tržby však nedosáhly vlastního cíle společnosti, který se pohyboval v rozmezí 7,4-7,6 miliardy eur.
Německo, největší vojenský podporovatel Kyjeva v Evropě, po ruské invazi na Ukrajinu v únoru 2022 oznámilo novou obrannou politiku, v rámci které byl vytvořen speciální obranný fond v hodnotě 100 miliard eur na modernizaci ozbrojených sil. Ostatní spojenci v NATO zdůraznili potřebu vyšších výdajů na obranu a ukrajinská poptávka po munici vedla k evropské snaze zvýšit výrobu v této oblasti.
Kromě rezervace velkých zakázek pro Německo a další ozbrojené síly v roce 2023 společnost Rheinmetall uvedla, že se stala důležitým partnerem Ukrajiny s „rozsáhlými dodávkami z celého portfolia výrobků“, včetně taktických vozidel a munice pro protiletadlové tanky Gepard i mobilních polních nemocnic.
Na konci loňského roku se objem nevyřízených objednávek společnosti Rheinmetall vyšplhal na historické maximum 38,3 miliardy eur, přičemž o rok dříve činil 26,6 miliardy eur.
ZDROJ: INVESTING.COM