Search
Close this search box.

Putin tvrdí, že sankce neuškodily, ruská ekonomika ale hovoří o opaku 

Je téměř normou, že je třeba brát každé slovo, které vypadne z úst Vladimira Putina s nadsázkou. Putin minulý týden prohlásil, že západní sankce proti Rusku, které sám nazval ekonomickým blitzkriegem neuspěly. Samotné Rusko si to však nemyslí.  



Putin to vidí růžově, ale realita jiná  


Před několika dny ruské úřady náhle pozastavily zveřejňování statistik o zadlužení země, jejím obchodu a těžbě ropy. Ruská centrální banka zredukovala rozsah údajů, které musí místní banky sdělovat, a přestala tak zveřejňovat harmonogram splátek zahraničního dluhu. 

Pravdou je, že Rusko se nachází na pokraji platební neschopnosti poté, co se pokusilo uhradit úroky z dolarových dluhopisů v rublech, což je něco podobného, jako kdybyste Mustanga sestavovali pomocí dílů na Ladu.  

Lidové shromáždění kontrolované proputinovskou stranou Jednotné Rusko urychleně projednává návrh zákona, který zakazuje věřitelům sdílet údaje se zahraničím. V podstatě se jedná o zastírací manévr, který má zakrýt zvyšující se daň za bezprecedentní sankce uvalené na zemi.  

Ruské ministerstvo hospodářského rozvoje informovalo, že inflace v Rusku k 8. dubnu dosáhla 17,5 % a byla nejvyšší od roku 2002. Pro srovnání Mezinárodní měnový fond očekává, že spotřebitelské ceny v rozvojových zemích porostou v roce 2022 až 8,7 %. 



Národní rozpočet se ztenčuje  


Primátor Moskvy uvedl, že jen jeho město bude v důsledku odchodu zahraničních společností z Ruska čelit ztrátě 200 000 pracovních míst. Neschopnost země splácet své dolarové dluhopisy, což dle hodnocení agentury S&P již znamená neschopnost splácet dluh.  

Rusko sází na jeden z trumfů, přinejmenším v tuto chvíli. Dokud bude Rusko schopné prodávat ropu a plyn, bude to zvládat, uvedl pro agenturu Associated Press Michael Alexejev, který působí jako ekonom na univerzitě v Indianě. Ale i ruské příjmy z ropy a plynu, které tvoří 45 % federálního rozpočtu se pomalu ztenčují. 



Plyn se pomalu vyčerpává  


Rusko stále vydělává 850 milionů dolarů denně z prodeje ropy a zemního plynu putující do Evropy, ale řada zemí nyní rychle přechází na jiné energetické zdroje.  

Podle agentury S&P Global Commodity Insights ruské rafinerie omezují zpracování veškeré vytěžené ropy a od 8. dubna vyřadily z provozu 1,7 milionu barelů denně, neboť země nemůže najít dostatek odběratelů. 

Agentura International Energy Agency odhaduje, že od příštího měsíce bude v Rusku omezena těžba téměř o 3 miliony barelů za den. 


The Daily Upside  
The Motley Fool  


Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Donald Trump v číslech: Jak jeho kroky ovlivňují ekonomiku a naše investice?

Datum: 8. ledna

Čas: 18:00

Aktuálně

Kongress schválil Zákon o spravedlnosti v oblasti sociálního zabezpečení, miliony by mohly těžit.

21. 12. 2024

|

16:12

Jak bohatí stále utrácejí, zde je důvod, proč střední třída čeká těžký rok 2025.

21. 12. 2024

|

0:00

Rok rekordních výsledků pro fondy pevného příjmu zanechává TCW a Western Asset pozadu.

20. 12. 2024

|

23:09

Jak si americké akcie vedly během předchozích uzavření vlády, když hrozí nová krize?

20. 12. 2024

|

23:09

Americké akcie uzavřely výrazně výše na základě údajů o inflaci, ale přesto zaznamenaly týdenní ztráty.

20. 12. 2024

|

22:08

Warren Buffett přehlíží Wall Street, nakupuje více akcií této společnosti v oblasti ropy a plynu.

20. 12. 2024

|

20:20

Nadcházející webinář:

Donald Trump v číslech: Jak jeho kroky ovlivňují ekonomiku a naše investice?

Datum: 8. ledna

Čas: 18:00