Search
Close this search box.

Ptačí chřipka se šíří do dalších zemí. Hrozí nepřetržitá „bitva“ o drůbež

Podle veterinářů a odborníků se nákaza ptačí chřipky Avian přenesla do dalších koutů světa. Stala se tak endemickou u některých volně žijících ptáků, kteří přenášejí tento virus na drůbež. Veterináři varují, že se jedná o celosvětový problém, který může mít nepříznivý vliv na chov drůbeže. 


Agentura Reuters oslovila více než 20 odborníků a zemědělců ze čtyř kontinentů, kteří tvrdí, že výskyt viru ve volné přírodě může mít katastrofální následky v rámci chovu drůbeže. 

Počátkem roku 2022, kdy se ve Spojených státech vyskytl geneticky podobný virus jako v Evropě a Asii, se jeho propuknutí rozšířilo do Severní a Jižní Ameriky, Evropy, Asie a Afriky, kde ho neporazila ani letní vedra, natož mrazivé zimy.

Ve středu vyhlásily Argentina a Uruguay mimořádnou hygienickou pohotovost poté, co úřady potvrdily první případy nákazy. V Argentině byl virus objeven u volně žijících ptáků, zatímco v Uruguayi byly provedeny pozitivní testy na uhynulé labutě.

Ceny vajec dosáhly rekordních hodnot poté, co virus v loňském roce zlikvidoval desítky milionů nosnic. Tím se tento základní zdroj levných bílkovin stal nedostupným pro některé z nejchudších obyvatel světa. 

Podle odborníků jsou za šíření viru zodpovědní především volně žijící ptáci. Vodní ptáci, jako jsou kachny, mohou přenášet tento vir, aniž by uhynuli, a přenášet ji na drůbež prostřednictvím kontaminovaných výkalů a slin. 

Ve Spojených státech přišla společnost Rose Acre Farms, druhý největší producent vajec v zemi, v loňském roce o přibližně 1,5 milionu slepic ve svém výrobním závodě. 

Spojené státy, Velká Británie, Francie a Japonsko patří k zemím, které v uplynulém roce utrpěly rekordní ztráty drůbeže, což některé zemědělce vede k bezmocnosti.

Doposud se mělo za to, že drůbež na severní polokouli je nejvíce ohrožena v době, kdy jsou volně žijící ptáci aktivní během jarní migrace. 

Očkování není snadným způsobem řešení. Může sice snížit počet uhynutí u drůbeže, ale nikoliv ho kompletně eliminovat, což komplikuje detekci přítomnosti viru v hejnech. 


Zdroj: Investing.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00