Podle veterinářů a odborníků se nákaza ptačí chřipky Avian přenesla do dalších koutů světa. Stala se tak endemickou u některých volně žijících ptáků, kteří přenášejí tento virus na drůbež. Veterináři varují, že se jedná o celosvětový problém, který může mít nepříznivý vliv na chov drůbeže.
Agentura Reuters oslovila více než 20 odborníků a zemědělců ze čtyř kontinentů, kteří tvrdí, že výskyt viru ve volné přírodě může mít katastrofální následky v rámci chovu drůbeže.
Počátkem roku 2022, kdy se ve Spojených státech vyskytl geneticky podobný virus jako v Evropě a Asii, se jeho propuknutí rozšířilo do Severní a Jižní Ameriky, Evropy, Asie a Afriky, kde ho neporazila ani letní vedra, natož mrazivé zimy.
Ve středu vyhlásily Argentina a Uruguay mimořádnou hygienickou pohotovost poté, co úřady potvrdily první případy nákazy. V Argentině byl virus objeven u volně žijících ptáků, zatímco v Uruguayi byly provedeny pozitivní testy na uhynulé labutě.
Ceny vajec dosáhly rekordních hodnot poté, co virus v loňském roce zlikvidoval desítky milionů nosnic. Tím se tento základní zdroj levných bílkovin stal nedostupným pro některé z nejchudších obyvatel světa.
Podle odborníků jsou za šíření viru zodpovědní především volně žijící ptáci. Vodní ptáci, jako jsou kachny, mohou přenášet tento vir, aniž by uhynuli, a přenášet ji na drůbež prostřednictvím kontaminovaných výkalů a slin.
Ve Spojených státech přišla společnost Rose Acre Farms, druhý největší producent vajec v zemi, v loňském roce o přibližně 1,5 milionu slepic ve svém výrobním závodě.
Spojené státy, Velká Británie, Francie a Japonsko patří k zemím, které v uplynulém roce utrpěly rekordní ztráty drůbeže, což některé zemědělce vede k bezmocnosti.
Doposud se mělo za to, že drůbež na severní polokouli je nejvíce ohrožena v době, kdy jsou volně žijící ptáci aktivní během jarní migrace.
Očkování není snadným způsobem řešení. Může sice snížit počet uhynutí u drůbeže, ale nikoliv ho kompletně eliminovat, což komplikuje detekci přítomnosti viru v hejnech.
Zdroj: Investing.com