Špatné zprávy přicházejí z německé ekonomiky. Tamní průmyslová výroba v březnu meziměsíčně výrazně klesla. V meziročním vyjádření sice vykázala mírný růst, avšak důležitější jsou právě meziměsíční data. Ta totiž naznačují, jak se největšímu evropskému hospodářství daří právě nyní. A podle těchto údajů se zvýšilo riziko ekonomické recese. Vyplývá to z aktuálních údajů Spolkového statistického úřadu.
Průmyslová produkce v Německu v březnu klesla o 3,4 procenta v porovnání s předchozím měsícem.
Únorová data byla zároveň nepatrně revidována směrem vzhůru na 2,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil německý Spolkový statistický úřad.
Propad průmyslový výroby v březnu je tak výrazně hlubší, než očekávali analytici dotázaní agenturou Reuters. Ti v průměru očekávali pokles o 1,3 procenta.
„Po silném růstu průmyslové výroby na začátku letošního roku došli v březnu k nečekaně prudkému poklesu,“ komentovalo aktuální data Spolkové ministerstvo hospodářství.
Nejvíce se ne propadu podílela výroba motorových vozidel, která byla meziměsíčně nižší o 6,5 procenta. Produkce strojů a zařízení klesla o 3,4 procenta, stavební výroba pak byla nižší o 4,6 procenta.
Vedle poklesu samotné produkce se rovněž snížil objem průmyslových objednávek. Meziměsíčně o 10,7 procenta. Jde o největší meziměsíční pokles od roku 2020, kdy nejen německou ekonomiku zasáhla pandemie koronaviru.
„Německý průmysl stále více trpí v důsledku celosvětového zvyšování úrokových sazeb. Riziko ekonomické recese v Německu stoupá,“ uvedl pro agenturu Reuters Ralph Solveen, hlavní ekonom bankovního domu Commerzbank.
Takovému vývoji napovídá i březnový pokles maloobchodních tržeb a vývozu.
Zdroj: Martinez – Reuters