V únoru sociální síť Twitter během své prezentace na analytickém dni představila své ambiciózní plány ohledně budoucího růstu. Vyplatí se však investovat do akcie Twitteru?
Mezi jeho ambice patří zdvojnásobení ročních tržeb. A to z 3,7 miliardy dolarů na 7,5 miliardy dolarů do konce roku 2023.
Tyto plány původně nadchly investory. Nicméně náhlá rezignace Jacka Dorseyho tyto záměry zastínila.
Tato kontroverze nakonec přiměla Elona Muska, aby učinil předběžnou nabídku na koupi Twitteru ve výši 44 miliard dolarů.
Twitter nakonec tuto nabídku přijal. Ale Musk následně obvinil Twitter z umělého navyšování uživatelské základny pomocí botů a spamových účtů.
Dohoda tak zůstává viset ve vzduchu. Akcie Twitteru se nyní obchodují o více než 40 % pod úrovní Muskovy nabídky ve výši 54,20 dolaru za akcii.
Umělý počet aktivních uživatelů
Na rozdíl od ostatních sociálních sítí, Twitter v uplynulých letech opakovaně upravoval své normy pro určování počtu uživatelů.
V roce 2014 společnost připustila, že přibližně až 8,5 % jejích aktivních uživatelů jsou zřejmě boti.
Začátkem roku 2015 nečekaně přišel o zhruba 3 miliony aktivních uživatelů. A to poté, co Apple ukončil automatické stahování odkazů v prohlížeči Safari.
Do té doby Twitter tyto automatické požadavky započítával jako „aktivní“ uživatele. O další 1 milion uživatelů přišel po vydání aktualizace systému iOS, která přechodně narušila jeho systém šifrování hesel.
Kontroverzní funkce
Twitter generuje převážnou část svých tržeb z reklamy. Nicméně jeho činnost v oblasti poskytování datových licencí představovala v posledním kvartále 8 % jeho celkových tržeb.
Tento model podnikání poskytuje velkým hráčům licence na veřejné tweety pro analytické účely. Avšak některé jeho funkce jsou značně kontroverzní.
Zejména firmy zabývající se vysokofrekvenčním obchodováním využívají tento zdroj k provádění rychlých obchodů.
Média často využívají tyto „tweety“ ke sledování aktuálního dění. Nedostatečné ověřování faktů však může vést k šíření falešných zpráv. Saúdská vláda údajně využívá Twitter k pronásledování disidentů.
Tučné soudní spory
Twitter za poslední rok přišel kvůli žalobám o téměř 1 miliardu dolarů. V září loňského roku se dohodl, že zaplatí 809,5 milionu dolarů investorům v rámci hromadné žaloby.
Letos v květnu společnost Twitter odsouhlasila, že zaplatí dalších 150 milionů dolarů za urovnání soudních sporů týkajících se ochrany osobních údajů podaných ministerstvem spravedlnosti a Federální obchodní komisí (FTC).
Společnost byla rovněž obviněna z toho, že „neúmyslně“ používala telefonní čísla a e-mailové adresy svých uživatelů k vytváření cílených reklam.
Spekulativní sázka
Nákup akcie Twitteru jako spekulativní hra může být velmi lákavá, nicméně tato platforma aktuálně čelí několika výzvám.
Udržet si relevantnost na trhu sociálních sítí může být v dnešní době, kdy se na obzoru rýsuje ekonomická recese, náročný úkol.
Zdroj: The Motley Fool