Proč investovat do Bitcoinu v roce 2022? Důvody jsou jasné. Světové centrální banky se uchylují ke stimulační měnové politice. Jejich cílem je oživit ekonomiku a porazit inflaci. V důsledku nadměrného tištění peněz zažíváme rapidní růst cen v rámci světových ekonomik.
Centrální banky zvyšují úrokové sazby, aby omezily nárůst inflace u všech produktů, od potravin, benzínu až po ojeté automobily.
Nynější postoj Fedu by se mohl v blízké době změnit k lepšímu. Tento postoj by mohl být příznivý zejména pro Bitcoin (BTC).
Blíží se krypto zima
Jakmile budou centrální banky pokračovat se zvyšováním úrokových sazeb, zůstane Bitcoin pod tlakem.
V současném ekonomickém klimatu se investoři přiklánějí k bezpečnějším aktivům. Příkladem jsou státní dluhopisy anebo hotovost. Naopak se vyhýbají rizikovým investicím, jako jsou technologické akcie nebo kryptoměny.
Například akciový index Nasdaq Composite se v letošním roce propadl o 17 %, tedy přibližně dvakrát více než index S&P 500.
Delší období poklesu cen u kryptoměn se označuje termínem krypto zima. Během této doby obvykle dochází k odlivu peněz z krypto teritoria. Zájem investorů totiž klesá.
Podobně jako bubliny, které na tradičním trhu splaskly, i podvodné krypto projekty se časem roztříští. Většinou přežijí jen ty nejsilnější firmy.
Jak to nyní vypadá na kryptoměnové scéně? Aktivita vývojářských subjektů by měla zůstat i nadále dynamická, a to bez ohledu na to, co se nyní odehrává s cenami.
Pro běžného smrtelníka, který má nastřádanou hotovost, může být nákup Bitcoinu racionálním investičním počinem, neboť jeho hodnota nedávno klesla o 65 %.
Podle některých analýz má Bitcoin obrovský potenciál. V následujících 12 měsících bychom se mohli dočkat uvolněnější měnové politiky.
Běh na dlouhou trať
Záměrem Fedu je zkrotit inflaci, aniž by se americké hospodářství dostalo do recese. Řada investorů se však domnívá, že tento scénář nenastane.
Bidenova administrativa přišla s výrokem, že USA není v recesi, ale to jen proto, aby předešla panické reakci ze strany veřejnosti.
Na druhou stranu bankéři z centrální banky zdůrazňují stabilní trh práce a 3,5% míru nezaměstnanosti, což však může být zavádějící.
Podle průzkumu agentury Insuranks si 44 % Američanů přivydělává bokem. Spotřebitelská důvěra je navíc na rekordně nízké úrovni.
Pokud bude Fed nadále zvyšovat úrokové sazby, povede to nevyhnutelně k vypuknutí opravdové recese. V tomto okamžiku bude muset centrální banka změnit směr.
V konečném důsledku se do finančního systému opět obnoví likvidita, což podnítí poskytování bankovních úvěrů a spotřebitelských půjček.
Až se tak stane, budou investiční výhody plynoucí z vlastnictví Bitcoinu zřejmé. Vlády po celém světě budou muset udržovat nízké úrokové sazby, aby mohly zachovat dluhové zatížení.
Zdroj: fool.com