Search
Close this search box.

Proč držet akcie společnosti Bristol Myers? Odpověď je jasná 

Tato významná farmaceutická společnost nabízí investorům byznys, který je odolný vůči recesi, a zároveň solidní dividendu. Nastal ten správný okamžik k nákupu?   


Medvědí období v roce 2022 je skutečně zajímavou podívanou. Referenční index S&P 500, který je obecně považován za hlavní ukazatel výkonnosti amerických akcií, se letos propadl o 14,6 %. Další uznávaný indikátor výkonnosti amerických akcií Dow Jones Industrial Average, se od začátku roku propadl o 11,5 %. 

Ještě hůře je na tom technologický index Nasdaq Composite, který se v letošním roce propadl o 22 %, čímž se dostal do teritoria medvědů. Celkově se v letošním roce americké akcie neustále propadaly v reakci na nepříznivou smyčku makroekonomických faktorů, tvořenou rostoucí inflací, zvyšujícími se úrokovými sazbami a sílícími obavami, že se na obzoru může rýsovat recese. 

V rámci amerického akciového trhu se díky těmto třem hlavním faktorům dostaly do popředí zájmů firmy se stabilním volným peněžním tokem, špičkovými manažerskými týmy, které jsou do značné míry rezistentní vůči hospodářské recesi. Gigant působící v oblasti zdravotní péče Bristol Myers Squibb (BMY 3,14 %) je názorným příkladem náhlého oživení zájmu ze strany Wall Street.   


Bristol Myers prosperuje, ostatní se propadají 

Bristol Myers Squibb je svého druhu specifickou firmou. Zatímco akcie zdravotnických a biofarmaceutických firem letěly vzhůru, zejména od začátku roku 2020 až do čtvrtiny roku 2021, akcie Bristolu se v tomto období sotva pohybovaly v kladných číslech. 

Pro upřesnění je třeba uvést, že akcie Bristolu vzrostly od ledna roku 2020 do začátku čtvrtého kvartálu roku 2021 o pouhých 2,52 %, zatímco ETF fond SPDR S&P Biotech, který je bedlivě sledovaným ukazatelem výkonnosti akcií biofarmaceutických společností, vzrostl ve stejném období o závratných 42 %.   

Bristol během této fáze býčího vývoje na trhu biofarmacie zaostával za svými kolegy kvůli obavám z nadcházejícího střetu se zákonem o patentech. Akvizice společnosti Celgene v hodnotě 74 miliard dolarů, která pomohla diverzifikovat její výrobní program a upevnit její pozici v oblasti nádorových onemocnění, výrazně zvýšila poměr dluhu k vlastnímu kapitálu. 

Silně zadlužená účetní bilance v kombinaci s rizikem ztráty důležitých patentů zřejmě nebyla od roku 2020 do konce roku 2021 pro investory lákavou investiční kombinací. Bristol se však během pokračujícího medvědího trhu stal mezi investory oblíbenou akcií.  

Zatímco ETF fond SPDR S&P Biotech letos ztratil 21,4 %, akcie společnosti Bristol od začátku roku vzrostly o 12,5 %. Ve výsledku se akcie tohoto výrobce léků v době psaní tohoto článku nenacházely daleko od svého 52týdenního maxima.     


Pevné fundamentální základy jako klíč k úspěchu 

Ačkoli Bristol dosáhl několika významných úspěchů, jako je schválení léku na srdeční onemocnění Camzyos a léku na rakovinu kůže Opdualag, společnost stále nedokáže plně čelit regulačním opatřením, aby tak vyvážila nepříznivé vlivy plynoucí ze ztrát patentů.  

Bristol bude zkrátka potřebovat, aby některé z jeho nedávných obchodních aktivit, jako je akvizice společnosti Turning Point Therapeutics, byly úspěšné, aby tyto nástrahy jednou provždy odstranil. Nálada investorů se nicméně výrazně zlepšila. Zkrátka, akcie Bristolu letos vzrostly díky tomu, že jsou atraktivní jako obranná investiční strategie. 

Koneckonců, i přes ztrátu patentové ochrany jeho nejprodávanějších léků na rakovinu Abraxane a Revlimid, tržby společnosti Bristol stále rostou a předpokládá se, že tento vzestupný trend bude pokračovat i v průběhu roku 2023. Tento výrobce léků navíc vyplácí slušný dividendový výnos ve výši 3,21 % ročně.  

Co je však možná nejdůležitější, podnikání Bristolu je do značné míry imunní vůči aktuálním makroekonomickým vlivům. Pacienti trpící rakovinou se nezřeknou léčby jen proto, že hrubý domácí produkt ve Spojených státech a v Evropě klesá.  

Dokud se neobjeví jasné signály toho, že Federální rezervní systém vyhraje svůj boj proti inflaci, budou akcie Bristolu zřejmě i nadále bezpečným přístavem pro investory. Vyzbrojeny tímto poznatkem se akcie tohoto farmaceutického titána zdají být předurčeny k tomu, aby brzy dosáhly nového maxima. 


George Budwell 
The Motley Fool  

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00