Velká Británie by měla pečlivě zvážit, zda se pouštět do projektu vydávání digitální podoby britské libry. Ve hře je totiž nejen samotná podoba bezhotovostní formy britské národní měny, ale také další záležitosti jako ochrana soukromí. Na citlivé otázky spojené se zaváděním takzvaných CBDC (digitální forma národních měn) upozornil Andrew Griffith, náměstek britského ministra financí.
Britské ministerstvo financí a centrální banka Bank of England již spustily veřejnou konzultaci k otázce, zda spustit, nebo nespustit projekt digitální podoby britské libry, takzvané CBDC (Central Bank Digital Currency). Cílem digitální formy národní měny je zrychlit, usnadnit a zlevnit platební transakce, a to i ty, které směřují přes hranice.
Jenže CBDC nemají pouze výhody, kritici upozorňují také na možná rizika.
Jedním z nich je také náměstek britského ministerstva financí Andrew Griffith. „Moje myšlenky kolem CBDC se točí kolem toho, že bychom měli postupovat velmi opatrně a obezřetně. A to je přesně to, co nyní děláme, když jsme s Bank of England zahájili veřejnou konzultaci,“ uvedl Griffith při jednání hospodářského výboru Sněmovny lordů.
Podle Griffithe je správné do této problematiky vtáhnout veřejnost a zahájit širokou debatu o případném zavedení digitální libry.
Velká Británie je jednou ze 130 zemí světa, které jsou v nějaké fázi zavádění digitální podoby národní měny. Těchto 130 zemí představuje 98 procent výkonu globální ekonomiky.
Z nich téměř polovina už vstoupila do dalších fází projektu CBDC, ať už se jedná o pilotní spuštění nebo fáze, které mu předcházejí, nebo jsou naopak ještě dále.
Zdroj: Jones – Reuters