Search
Close this search box.

Pfizer nabídne v USA vakcínu proti koronaviru na komerční bázi. Stát bude kolem 120 dolarů

Americká farmaceutická skupina Pfizer se pomalu ale jistě chystá na dobu, kdy vakcíny proti koronaviru přestane zdarma poskytovat stát. K tomu by podle odhadu odborníků mělo dojít někdy v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku. Od té doby bude na americkém trhu možné očkování proti SARS-CoV-2 si buď zaplatit z vlastní kapsy, nebo jej získat prostřednictvím systému zdravotního pojištění.


Pfizer během své on-line tiskové konference zároveň oznámil, za jakou cenu bude vakcína proti koronaviru, kterou známe pod obchodním názvem Comirnaty, dostupná. Cenový interval se bude pohybovat mezi 110 a 130 dolary.

Oproti ceně, kterou si konsorcium firem Pfizer a BioNTech (které vakcínu vyvinulo) účtovalo, jde o poměrně razantní nárůst.

Cena prvních dávek, jež se objevily na trhu ještě koncem roku 2020, činila 19,50 dolarů, od loňského července stoupla na 24 dolarů a zatím poslední cena účtovaná od letošního června dosahuje 30,48 dolaru. Oproti aktuální ceně tak očkovací látka zdraží o téměř 300 procent.

Angela Lukinová, manažerka Pfizeru pro oblast globální primární péče ale tvrdí, že nová cena je opodstatněná. Nové očkovací schéma totiž bude jednodávkové a navíc to neznamená, že vakcínu budou lidé muset platit z vlastní peněženky.

„Na základně naší zkušenosti víme, že když vstoupíme na běžný komerční trh, každý, kdo má komerční nebo veřejné zdravotní pojištění a je způsobilý k očkování, by má k vakcíně přístup bez jakýchkoli plateb z vlastní kapsy,“ uvedla Lukinová během tiskové konference.

Podle odborného portálu Fiercepharma.com se však oznámená cena nijak nevymyká například ceně za očkování proti jiným typům virů. Očkování proti chřipce v USA stojí až 95 dolarů, proti pneumokokovým infekcím přes 140 dolarů, proti HPV dokonce více než 260 dolarů.

Pro Pfizer může nová cenová politika znamenat posílení příjmů. Dá se sice očekávat, že odbyt vakcíny proti koronaviru nebude tak vysoký jako před rokem či dvěma, ale právě nárůst ceny může tento pokles vykompenzovat.

A to je dobrá zpráva pro investory, kteří uvažují o koupi akcií Pfizeru. Ty během posledních pěti dnů zpevnily o více než tři procenta.


Zdroj: Dunleavy, Fiercepharma.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00