Pákistánská centrální banka v pondělí podle očekávání ponechala svou úrokovou sazbu na 22 %, a to již na šestém zasedání v řadě, neboť inflace je stále i přes mírné snížení vystavena riziku.
zdroj: shutterstock.com
Rozhodnutí bylo v souladu s očekáváním většiny analytiků, i když většina z nich očekává snížení sazeb od druhého čtvrtletí letošního roku. Banka uvedla, že ačkoli se míra inflace v únoru zmírnila, zůstává vysoká a vystavená rizikům. „To opravňuje k opatrnému přístupu a vyzývá k pokračování současného nastavení měnové politiky s cílem snížit inflaci do září 2025 do cílového pásma 5-7 %,“ uvedl měnověpolitický výbor pákistánské státní banky (SBP) ve svém prohlášení. Pondělní rozhodnutí o měnové politice je posledním před vypršením pohotovostní dohody s Mezinárodním měnovým fondem ve výši 3 miliard dolarů v dubnu.
Hlavní úroková sazba byla v Pákistánu naposledy zvýšena v červnu, aby se bojovalo proti přetrvávajícím inflačním tlakům a splnila se jedna z podmínek MMF pro získání kritické finanční pomoci.
Banka zaznamenala zlepšení údajů o inflaci v únoru, kdy index spotřebitelských cen v zemi meziročně vzrostl o 23,1 %, což je nejpomalejší růst od června 2022. Poznamenala však, že do budoucna představují riziko pro krátkodobý a střednědobý inflační výhled jakékoli další úpravy regulovaných cen nebo fiskální opatření, která mohou tlačit ceny nahoru.
„S vědomím těchto rizik Výbor vyhodnotil, že v této fázi je obezřetné pokračovat v současném nastavení měnové politiky,“ dodal. Ve svém posledním rozhodnutí v lednu centrální banka zvýšila prognózu průměrné inflace pro fiskální rok končící v červnu na 23-25 % z předchozí projekce 20-22 % v důsledku rostoucích cen plynu a elektřiny.
V květnu loňského roku dosáhla inflace historického maxima 38 %, což bylo částečně způsobeno novými daňovými opatřeními zavedenými v rámci plnění požadavků MMF na záchranný program, který pomohl zemi odvrátit platební neschopnost státního dluhu.
ZDROJ: INVESTING.COM