Search
Close this search box.

Odrazí se zpět nahoru technologické trio Amazon, Alphabet a Microsoft? 

Technologický index Nasdaq Composite se v roce 2022 propadl o 33 % a prožil tak nejhorší období od roku 2008. Po bouřlivých dnech technologického sektoru na počátku pandemie se na scénu dostavila inflace a Fed začal zvyšovat úrokové sazby nejrychlejším tempem za poslední dekády.


I přesto, že někteří akcionáři stále očekávají velké oživení od nejvíce oslabených technologických akcií, přetrvává značná nejistota.

Proto by technologické koncerny jako je Amazon, Alphabet a Microsoft, které se v roce 2022 propadly o 28 až 50 %, mohly být pro růstové investory nejlepší volbou v rámci oživení technologického sektoru. 


Osvědčená ziskovost

Je možné, že inflace bude klesat a sazby se sníží, ale je zároveň pravděpodobné, že vyšší sazby tu nějakou dobu zůstanou. Pokud sazby klesnou, mohlo by to znamenat, že nás Fed dotlačil do recese. 

„Měkké přistání“, kdy se inflace a úrokové sazby zmírní, aniž by došlo k recesi, je stále možné, ale investoři budou zřejmě v konzervativním režimu, dokud nedojde ke zlepšení situace.

Podle optimistického scénáře, kdy se recesi podaří vyhnout, by úrokové sazby mohly zůstat na vyšší úrovni než v období mezi velkou finanční krizí v roce 2008 a pandemií.

Zatímco řada růstových technologických akcií s výraznými výnosy v posledních několika letech nikdy nedosáhla zisku, společnosti Amazon, Microsoft a Alphabet již dříve prokázaly ziskovost ve svých hlavních oblastech podnikání.

Ačkoli se marže v nedávné době dostaly pod tlakem, z velké části to lze přičíst makroekonomickému klimatu. nikoli jejich konkurenčnímu postavení.


Amazon se opět probouzí

Panuje názor, že Amazon není příliš ziskový, ale je velmi pravděpodobné, že je to jeho záměr. Amazon se obecně snaží každý rok pohybovat kolem hranice rentability a reinvestuje své zisky ze svých hlavních činností do růstových projektů.

Společnost uvádí provozní marži sektoru Amazon Web Services, která se obvykle pohybuje v rozmezí od 20 % do 30 %. Digitální reklama a příjmy z e-commerce jsou rovněž vysoce ziskové.

Před pandemií a během ní se celkové tržby Amazonu začaly zlepšovat. Během pandemie však společnost výrazně překračovala výdaje na výstavbu infrastruktury.

V prvních devíti měsících roku 2022 ji také zasáhly dva další nepříznivé faktory: rychle rostoucí ceny pohonných hmot, které způsobily zvýšení nákladů na doručování zboží v rámci e-commerce a nákladů na provoz cloudových datových center. 

Všechny tyto překážky však vykazují známky zvratu. Generální ředitel Andy Jassy optimalizuje logistickou činnost Amazonu a utlumuje projekty, které nejsou klíčové. 

Nedávno oznámil, že plánuje propustit více než 18 000 zaměstnanců, čímž se podařilo eliminovat některé nadbytečné nábory uskutečněné v posledních dvou letech.


Alphabet a dominantní postavení 

Společnost Alphabet se ocitla pod palbou kritiky kvůli obavám ohledně stavu trhu s digitální reklamou v případě, že by se ekonomika dostala do recese. Společnost ovšem disponuje velkým objemem peněžních prostředků, a to více než 100 miliard dolarů.

Navíc tyto tržby byly oslabeny ztrátami z cloudové divize. To více zlevňuje její hlavní reklamní aktivity v rámci vyhledávače Google, YouTube, reklamních sítí a operačního systému Android.

Silný dolar se v nedávné době otočil, a přestože reklamní průmysl vstoupil do cyklu poklesu, nakonec nastane další cyklus vzestupu. Společnost Alphabet má mezitím stále dominantní vedoucí postavení v oblasti vyhledávačů a YouTube.

I přesto, že služba Google Cloud zatím není zisková, v minulém kvartále překonala ostatní cloudové platformy. Vzhledem k tomu, že marže AWS se pohybují kolem 30 %, je velmi pravděpodobné, že Google Cloud bude nakonec ziskový, až se bude dále škálovat.

Jedno potenciální riziko se však objevilo, neboť společnost OpenAI nedávno představila chatbotový modul ChatGPT, který by podle některých mohl jednoho dne ohrozit vyhledávač Google. 

Jelikož se však ChatGPT otevřel veřejnosti teprve 30. listopadu a jeho výpočetní náklady jsou nebývale vysoké, nezdá se, že by se v nejbližší době jednalo o výzvu.


Microsoft jako defenzivní titul

Dokonce i Microsoft, který je zřejmě ze všech tří společností nejdiverzifikovanější a nejdefenzivnější, se v roce 2022 propadl o téměř 29 %. 

Nestává se často, aby společnost jako Microsoft, která má vyšší úvěrový rating než americké vládní dluhopisy, klesla o tolik, což činí její akcie atraktivními. 

Stejně jako Alphabet, i Microsoft byl ve třetím kvartále zasažen silným dolarem. A nyní se do popředí dostávají obavy ohledně růstu cloudového softwaru.

Přesto je Microsoft nejziskovější z celé skupiny, a to díky různým monopolním nebo oligopolním činnostem, které rostou ve velkém měřítku, včetně Windows, Office, Dynamics, Azure, LinkedIn, Xbox a dalších.

Na Microsoftu je skvělé, že ačkoli společnost již působí v masivním měřítku, neusíná na vavřínech.

Nedávné plány na začlenění technologie ChatGPT do vyhledávače Bing a pokus o koupi společnosti Activision Blizzard navzdory regulačním rizikům ukazují, že se Microsoft neostýchá dělat odvážné pokusy o ještě větší růst.


Závěr

Společným znakem společností Amazon, Alphabet a Microsoft je, že jsou součástí oligopolu cloudové infrastruktury.

Ačkoli se růst cloudu koncem loňského roku zpomalil, ekonomický pokles může z dlouhodobého hlediska přechod firem do cloudu jen urychlit, neboť jim ušetří náklady na budování vlastních datových center.

Zatímco někteří analytici nedávno předpověděli, že růst cloudu v příštím roce zpomalí, výzkumná společnost Gartner ve své říjnové zprávě předpokládá, že růst cloudové infrastruktury se zrychlí z letošních 27,3 % na 29,8 % v následujícím roce.

Agentura Allied Market Research se domnívá, že v dlouhodobém horizontu poroste trh s cloudovou architekturou v letech 2021-2030 v průměru o 25,3 % ročně. To je opravdu vysoké tempo růstu, které by se mělo udržet po dobu 10 let.

Tyto tři akciové tituly mohou být v roce 2023 nejen nejdefenzivnějšími technologickými akciemi, ale mohou mít také největší šance na opětovné oživení.


Zdroj: The Motley Fool 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00