Search
Close this search box.

Nový Zéland zakáže TikTok na zařízeních napojených na parlament

Nový Zéland v pátek informoval, že kvůli kybernetické hrozbě zakáže používání aplikace TikTok na zařízeních s přístupem do parlamentní sítě. Jedná se tak o poslední zemi, která omezila použití této aplikace na vládních zařízeních.


Po celém světě panují obavy, že by čínská vláda mohla získat přístup k údajům o zeměpisné poloze a kontaktním údajům uživatelů prostřednictvím čínské společnosti ByteDance.

Tyto obavy byly tento týden vyjádřeny, když Bidenova administrativa požadovala, aby se čínští vlastníci TikToku zbavili svých podílů, jinak by aplikace mohla být v USA zakázána.

Na Novém Zélandu bude aplikace TikTok do konce března zakázána na všech zařízeních s přístupem do sítě parlamentu.

Výkonný ředitel parlamentní správy Rafael Gonzalez-Montero v e-mailu agentuře Reuters sdělil, že toto rozhodnutí bylo přijato na základě doporučení odborníků na kybernetickou bezpečnost a diskusí v rámci vlády a s dalšími zeměmi.

„Na základě těchto informací útvar usoudil, že rizika nejsou v současném novozélandském parlamentním prostředí přijatelná,“ dodal.

Dodal, že pro ty, kteří aplikaci potřebují ke své práci, lze uzavřít zvláštní dohody. Společnost ByteDance na žádost agentury Reuters o komentář bezprostředně nereagovala.

Premiér Chris Hipkins na brífinku pro média uvedl, že Nový Zéland postupuje jinak než ostatní země. „Ministerstva a agentury se řídí doporučeními, pokud jde o zásady IT a kybernetické bezpečnosti. Nemáme plošný přístup napříč veřejným sektorem,“ uvedl Hipkins.

Novozélandské armádní složky i ministerstvo zahraničních věcí a obchodu v pátek prohlásily, že již zavedly zákazy TikToku na pracovních zařízeních. 

Mluvčí novozélandských obranných sil v e-mailu agentuře Reuters napsal, že se jedná o „preventivní opatření na ochranu bezpečnosti“ personálu.

Ve čtvrtek Británie s okamžitou platností zakázala aplikaci na vládních telefonech. Vládní úřady v USA mají na odstranění aplikace z oficiálních zařízení čas do konce března. 

Společnost TikTok prohlásila, že se domnívá, že nedávné zákazy jsou založeny na „zásadních nedorozuměních“ a jsou motivovány geopolitickými důvody. 

A dodává, že vynaložila více než 1,5 miliardy dolarů na důkladné zabezpečení dat, a zcela odmítá podezření ze špionáže.


Zdroj: Investing.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Trumpův imigrační plán by mohl přidat biliony dolarů k národnímu dluhu

18. 5. 2024

|

1:03

Horská dráha Roaring Kitty: Šílenství kolem GameStop a AMC je ‚výjimečná událost‘

18. 5. 2024

|

0:10

Proč se ETF ARK Innovation od Cathie Woodové potýká s problémy, přestože na akciovém trhu probíhá rally.

17. 5. 2024

|

23:28

Pracovníci závodu Mercedes v Alabamě hlasují proti odborům, což zpomaluje snahy UAW na jihu

17. 5. 2024

|

22:28

Dow uzavřel poprvé v historii nad 40 tisíci, S&P 500 zaznamenal 4. týdenní růst v řadě

17. 5. 2024

|

22:07

Ti, kdo se nejvíce těší na Dow 40,000? Prodejci klobouků.

17. 5. 2024

|

21:34

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00