Search
Close this search box.

Nová dohoda o Severním Irsku je na světě. Mezi EU a Británií bude tok zboží plynulejší

Britský premiér Rishi Sunak a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová představili novou dohodu v otázce severoirského protokolu. Týká se obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla v posledních dvou letech zdrojem napětí poté, co Velká Británie definitivně opustila Evropskou unii.


„Změny, kterých jsme dosáhli, přinesou velké zlepšení životů lidí v Severním Irsku,“ uvedl po jednání s předsedkyní Evropské komise Rishi Sunak.

Podle něho dohodo zajistí bezproblémový obchod v rámci celé Velké Británie, zároveň chrání pozici Severního Irska ve Spojeném království a rovněž zaručuje suverenitu pro obyvatele Severního Irska.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová zmínila dva konkrétní příklady, které považuje za výmluvné. Dohoda například stanovuje, že v Severním Irsku budou k dispozici stejné potraviny jako ve zbytku Spojeného království.

Současně trvale umožní, aby léky v Severním Irsku byly dostupné ve stejnou chvíli jako v Británii. Podle Sunaka se podařilo dojednat tři věci. Má být odstraněn jakýkoli náznak hranice v Irském moři.

Sunak totiž slíbil plynulejší a méně administrativně náročný pohyb zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království. Rovněž byla dohodnuta zvýšené dostupnost britských výrobků v Severním Irsku, a to včetně léků.

Zatřetí, dohoda podle Rishiho Sunaka zabezpečuje suverenitu Severního Irska v tom smyslu, že severoirský parlament bude moci zastavit uplatňování unijních pravidel týkajících se zboží v Severním Irsku.

Severní Irsko je jedinou částí Spojeného království, která sdílí hranici s členskou zemí EU, Irskem.

Když Británie v roce 2020 Evropskou unii opustila, obě strany se dohodly, že ponechají irskou hranici bez celních a dalších kontrol, protože otevřená hranice je klíčovým pilířem severoirského mírového procesu.

Namísto toho se provádějí kontroly některého zboží, které vstupuje do Severního Irska ze zbytku Spojeného království.

To pobouřilo britské unionistické politiky v Belfastu, podle kterých obchodní hranice v Irském moři podkopává pozici Severního Irska v celém království. I proto je aktuální dohoda o severoirském protokolu mimořádně důležitým krokem a pokrokem.


Zdroj: Piper, Savikumar (Reuters)

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05