Search
Close this search box.

Mexičtí zákonodárci prosazují zákaz pesticidů. Zemědělské svazy jsou znepokojeny 

Koalice mexických zákonodárců usiluje o zákaz přibližně 200 chemických látek používaných v pesticidech, které podle nich ohrožují lidské zdraví, a tento záměr znepokojil zemědělce, podle nichž by mohl zničit produkci potravin v zemi. 


V Mexiku se rozmáhá hnutí proti používání pesticidů a geneticky modifikovaných plodin, ale někteří členové vlády tvrdí, že nejnovější návrh zachází příliš daleko a příliš rychle. 

Mexiko již zahájilo postupné vyřazování herbicidu glyfosátu, který se nachází v přípravku Roundup, a to na základě prezidentského nařízení, jehož cílem je od roku 2024 zakázat geneticky modifikovanou kukuřici. 

V nadcházejících dnech se očekává, že senátní výbory zváží podporu plánu na postupné vyřazení 183 různých chemických látek obsažených v pesticidech, které se běžně používají v zemědělství, zahradnictví a v domácnostech. 

Navrhovaný zákon prosazuje alternativy, jako jsou bio produkty, produkty vyrobené z výtažků rostlin nebo mikroorganismů, které by nahradily nutnost používat pesticidy. 

V návrhu zákona jsou uvedeny některé již zakázané chemické látky, například DDT, ale také insekticidy deltamethrin a klothianidin, které se používají k ošetření plodin a jsou obsaženy v některých výrobcích Raid. 

Podle zastánců se Mexiko díky tomuto návrhu dostává do centra celosvětového hnutí za omezení nebezpečných pesticidů.  

Největší mexická zemědělská lobby nazvaná CNA, která zastupuje více než 2 miliony producentů, vydala minulý týden prohlášení, v němž návrh zákona označila za „ideologický“ a varovala, že by mohl mít pro zemědělce a spotřebitele devastující dopady. 

Podle Sharon Bomer Lauritsenové, bývalé úřednice americké vlády, která se podílí na obchodních jednáních v oblasti zemědělství, by zákaz pesticidů mohl mít v případě schválení dopad na obchodní partnery Mexika, včetně Spojených států. 

Mexiko by mohlo být nuceno provést vlastní studie o pesticidech, které chce zakázat a pro které již platí mezinárodní směrnice. 


Zdroj: investing.com 

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00