Německé hospodářství ztrácí konkurenceschopnost. A to nejen kvůli vysokým cenám energií, ale také přebujelé byrokracii. Inovace přitom vždy patřily k hlavním trumfům německé ekonomiky a její schopnosti vydobýt si a udržet silnou pozici na světových trzích. V pondělí to konstatoval prezident Svazu německého průmyslu (BDI) Siegfired Russwurm.
„Opět jsme ztratili podíly na světovém trhu, protože globální obchod roste rychleji než náš vývoz. Konkurenceschopnost Německa klesá,“ uvedl Siegfried Russwurm v pondělní tiskové zprávě Svazu německého průmyslu (Bundesverband der Deutschen Industrie).
Globální obchod se podle předpovědi BDI v letošním roce zvýší asi o 2,5 procenta, přičemž německý export vzroste jen o dvě procenta. Loni přitom hodnota německých vývozů vzrostla meziročně skoro o tři procenta v reálném vyjádření.
Siegfried Russwurm vyzval politickou reprezentaci k větší snaze o to, aby se hospodářská pozice Německa alespoň nezhoršovala. Podle něho ochrana klimatu a digitalizace vyžadují lepší rámcové podmínky pro technické inovace. „Inovace byly vždycky nejsilnějším trumfem německého průmyslu na světových trzích,“ zdůraznil šéf BDI.
Německý průmysl podle Russwurma potřebuje, aby došlo ke snížení byrokracie, výraznému poklesu daňové zátěže a zajištění spolehlivých a cenově dostupných dodávek energie. Prezident BDI poukázal především na negativní dopad vysokých cen elektřiny, které se podle něj musejí co nejrychleji vrátit na konkurenceschopné úrovně.
Zdroj: -red-