Přebytek běžného účtu platební bilance Japonska se květnu meziročně více než zdvojnásobil a rostl čtvrtý měsíc v řadě. Nejvýrazněji k tomu přispěl zvyšující se příliv výnosů z vlastnictví výrobních faktorů v zahraničí ruku v ruce se snižujícím se obchodním schodkem. Květnový výsledek japonské platební bilance odpovídal očekáváním analytiků.
Zatímco loni v květnu činil přebytek běžného účtu japonské platební bilance 773 miliard jenů, letos to bylo 1,86 bilionu jenů (v přepočtu přes 13 miliard dolarů). Vyplývá to z údajů japonského ministerstva financí, na které se odkazuje agentura Reuters.
Na běžném účtu se projevilo pokračování několika příznivých trendů. Zhruba o 600 miliard jenů se meziročně snížil obchodní schodek na 1,2 bilionu jenů. Zároveň se meziročně zvýšil primární přebytek důchodů, a to z 3,1 na 3,6 bilionu jenů.
Tento obří přebytek bilance důchodů pramenil především z nárůstu inkasa výnosů z japonských investic v zahraničí. Jednalo se zejména o zahraniční zisky japonských automobilek, ale také úrokové výnosy z držby zahraničních cenných papírů.
Rostoucí výnosy z investic Japonska v zahraničí jsou vykoupeny přetrvávajícím obchodním schodkem. Ten se sice meziročně snížil, avšak právě jeho vývoj v loňském roce potvrdil, jak zranitelná japonská ekonomika je, pokud ceny nerostných surovin na světových trzích rostou.
Japonsko je totiž na jejich importu téměř zcela závislé. I proto japonské firmy v minulosti přesouvaly řadu svých provozoven do zahraničí, kde zmíněnou závislost mohly do určité míry neutralizovat.
Zdroj: Kajimoto – Reuters