Akcie luxusních značek jsou již dlouho některými považovány za účinnou pojistku proti inflaci. Podle analytiků patřily k nejvýznamnějším společnostem které z tohoto nového trendu luxusu těžily Hermes, Miu Miu, Brunello Cucinelli, Compagnie Financière Richemont a Swatch Group.

Zdroj: shutterstock.com
„Tichý luxus“ byl jedním z největších loňských módních virálních trendů na sociálních sítích – ale na rozdíl od jiných krátkodobých módních trendů na TikToku nebo Instagramu se tento trend dostal do portfolií investorů a vykázal skutečné výnosy.
Co je tichý luxus?
Tento trend se točí kolem nenápadných, decentních projevů bohatství. Pryč jsou časy křiklavých a okázalých projevů bohatství v módě – nyní jde především o decentnost a minimalismus. Na zvýšení popularity tohoto trendu se podílely i populární pořady jako seriál HBO „Succession“. Tento trend se však neprosadil pouze ve světě módy, ale začínají si ho všímat i investoři.
Nenápadná elegance jako účinná pojistka proti inflaci
Akcie luxusních značek jsou již dlouho považovány za účinnou pojistku proti inflaci. Důvodem jsou především vysoké ceny, které v tomto segmentu málokdy odradí bohaté zákazníky a mnohem vyšší marže než u mnoha jiných produktů, jako jsou např. televize nebo telefony.
V podstatě se základy tohoto segmentu v průběhu desetiletí nijak drasticky nezměnily. Mezi přední společnosti, které z této nové vlny profitovaly patří Hermes, Miu Miu vlastněná společností Prada, Brunello Cucinelli, Compagnie Financière Richemont a Swatch Group.
„Vzhledem k tomu, že tichý luxus je stále větší oblibou u spotřebitelů , společnosti, které se zaměřují na nenápadnou eleganci a nadčasovou kvalitu, budou u spotřebitelů rezonovat a budou z tohoto trendu těžit,“ uvedl Hou Wey Fook, investiční ředitel DBS Bank.
„Proto v roce 2023 tiché luxusní společnosti výrazně překonaly své konkurenty o 23 % bodů. Očekáváme, že tento pokračující posun v dynamice odvětví pomůže udržet toto rozdvojení výkonnosti.“
Podle DBS spadá do její kategorizace „tichého luxusu“ společnost, která je nenápadná a zaměřená na vysokou kvalitu při zachování exkluzivity a vzácnosti. K nejvýznamnějším tipům banky patří Hermes, Moncler, LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton, Richemont, Swatch, Brunello Cucinelli a Ermenegildo Zegna.
Rostoucí poptávka v Asii
Na rozdíl od trendů, které přicházejí a odcházejí, se investoři dívají na tyto společnosti s mnohem dlouhodobějším výhledem. Markus Hansen, portfolio manažer společnosti Vontobel Quality Growth Boutique, poznamenal, že spotřebitelé a investoři nyní chtějí kvalitnější produkty. V asijsko-pacifickém regionu by se mohl změnit vývoj poptávky po luxusním zboží v důsledku nerovnoměrného zotavení Číny po pandemii a nedostatečné poptávky. Podle Hansena rostoucí poptávku po luxusním zboží v Asii zaznamenávají vyspělé trhy, jako je Jižní Korea a Japonsko. Dodal: „Indie je posledním velkým trhem, a to nejen co se týče počtu obyvatel, ale i z hlediska rostoucího bohatství obyvatelstva.“
Nedávná zpráva Goldman Sachs předpovídá, že do roku 2027 se v Indii stane přibližně 100 milionů lidí „bohatými“ – podle definice americké investiční banky jde o osoby s ročním příjmem vyšším než 10 000 USD. V současné době vydělává v páté největší ekonomice světa více než 10 000 USD 60 milionů lidí, uvádí zpráva.
ZDROJ: CNBC.COM