Pokud bychom měli shrnout první polovinu letošního roku pouze jedním slovem, bylo by to zřejmě slovo „hrůza“. Ke konci června zaznamenal americký akciový trh nejhorší výkonnost za posledních 52 let. Jak hluboce může akciový trh aktuálně klesnout?
Od poloviny listopadu do prvního lednového týdne, oslabily sledované indexy jako je Dow Jones Industrial Average (DJIA), S&P 500 (SPX) a Nasdaq Composite (IXIC) o 19 %.
Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq pociťují silnou medvědí náladu a index Dow Jones je jen krůček od toho, aby se připojil ke svým vrstevníkům.
Hlavní otázkou, na kterou se investoři snaží nalézt odpověď zní: „Jak hluboko může akciový trh klesnout?“ Odpověď by mohly odhalit následující metriky.
Aktuální valuace a medvědí trend
Jakmile se referenční index S&P 500 ocitne v cyklu medvědí fáze, není nic výjimečného, že akcie procházejí opakovanou kompresí.
Jinými slovy, ukazatele poměru ceny k zisku (zkr. P/E) a poměru ceny k výnosům klesají, což odráží celkovou vlnu pesimismu napříč investičním prostorem a globální ekonomikou.
Pesimismus má za následek to, že se poměr P/E indexu S&P 500 v jednotlivých letech během výrazných propadů dostává do podobného pásma.
Mezní zadlužení a opakující se historie
Klíčovým ukazatelem, který může pomoci určit, jak hluboko může akciový trh aktuálně klesnout, je tzv. mezní zadlužení.
Toto zadlužení je množství peněz, které si investoři vypůjčili od makléřských firem včetně úroků za účelem krátkodobého nákupu nebo prodeje cenných papírů.
Obecně platí, že výše mezního zadlužení se v čase zvyšuje společně s celkovou hodnotou akciových trhů.
Varovným signálem jsou případy, kdy výše dluhu v krátkém časovém období prudce vzroste. Historie opakovaně dokazuje, že rychlý nárůst zadlužení má obvykle katastrofální následky.
Od počátku roku 1995 vzrostl mezní dluh za 12 měsíců o 60 %. Poprvé se tak stalo v březnu roku 1999 a začátkem roku 2000, což v podstatě reprezentuje období vrcholu dot-com bubliny.
Následný medvědí trend byl nejdelší v historii (celkem 929 kalendářních dnů) a vymazal téměř polovinu hodnoty indexu S&P 500.
Další pokles nastal v červnu v letech 2006-2007, jen několik měsíců před vypuknutím finanční krize. V březnu roku 2009 ztratil index S&P 500 57 % své hodnoty.
V letech 2020-2021 mezní zadlužení opět prudce vzrostlo. Pokud by se historie znovu opakovala, mohl by index S&P 500 ztratit polovinu své hodnoty.
Trpělivost jako svatý grál
Žádný ukazatel není stoprocentně spolehlivý. Kdyby existoval osvědčený indikátor, který by signalizoval, kdy mají investoři nakupovat, všichni už by jej používali.
Realita je taková, že každý pokles nebo korekce v historii byl nakonec eliminován býčím vzestupem. Zkrátka se vyplatí mít trpělivost a zastávat optimistický postoj.
Jedna z nejjednoduších investičních strategií, kterou lze využít v dobách zvýšené volatility, je tzv. metoda DCA (dollar-cost averaging).
Průměrování dolarových nákladů spočívá v investování peněz v konkrétních časových intervalech, a to bez ohledu na to, v jakém hospodářském cyklu se nachází akciový trh.
Propady na akciového trhu jsou vhodnou příležitostí k nákupu dividendových akcií. Jedná se o veřejně obchodované společnosti, které pravidelně vyplácejí dividendu.
Zdroj: fool.com