Search
Close this search box.

Inflace v průmyslu v EU v červenci zrychlila. Mohou za to hlavně ceny energií, uvedl Eurostat

Ceny v průmyslu se v červenci v eurozóně meziměsíčně zvýšily o rovná čtyři procenta, v Evropské unii o 3,7. Jde o nejvyšší inflaci v průmyslu od března, kdy se ceny výrobců zvýšily o více než pět procent. Zrychlení růstu průmyslových cen tak indikuje, že v příštích měsících pravděpodobně zrychlí inflace spotřebitelská.


Na celkový růst cen v průmyslu měly vliv ceny energií. Ty se v Evropské unii v červenci meziměsíčně zvýšily o více než osm procent, v rámci eurozóny pak o rovných devět procent. Eurostat zároveň spočítal, že kdyby se vliv cen energií vyloučil, průmyslová inflace by dosáhla v meziměsíčním vyjádření jen 0,6 procenta.

V meziročním vyjádření se ceny v průmyslu v evropské sedmadvacítce i eurozóně zvýšily o bezmála 38 procent. Samotné energie pak v červenci meziročně zdražily o 96,2 procenta. Bez jejich vlivu se průmyslové ceny zvýšily oproti loňskému červenci jen o 15,7 procenta, což je o půl procentního bodu méně než v červnu.

Meziměsíčně se průmyslové ceny zvýšily nejvíce v Irsku, a to více než 26 procent. Nejnižší růst nastal ve Finsku (0,2 procenta), absolutní stagnace v Řecku (nula procent) a v několika státech EU dokonce průmyslové ceny v červenci meziměsíčně klesly. Nejvíce pak v Portugalsku, a to o 1,5 procenta. V meziročním vyjádření nejvyšší růst průmyslových cen zaznamenalo Rumunsko (67,4 procenta), nejnižší Malta (9,2).

Zrychlení růstu cen v průmyslu se v příštích měsících nejspíše promítne i do akcelerace inflace spotřebitelské. Podle předběžného odhadu Eurostatu se to už částečně projevilo v srpnu, kdy se ceny v eurozóně meziměsíčně zvedly o 0,5 procenta, avšak meziročně došlo ke zrychlení z červencových 8,9 na srpnových 9,1 procenta.

Z řad členů vedení Evropské centrální banky už zazněly obavy, že inflace bude ještě růst, a proto je nutné proti ní striktně zakročit i za cenu mírné hospodářské recese.


-red-

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Nvidia: Příběh růstu a inovací - Jak se z vizionářského startupu stala technologickým lídrem

Datum: 3. července

Čas: 18:00

Aktuálně

6 dolarů za hot dog? To je suma, kterou jsou Američané dnes ochotni utratit.

30. 5. 2024

|

0:51

Targetův plán na omezení zboží Pride jej dělá „vypadat slabě“, říká odborník

29. 5. 2024

|

22:59

Akcie Faraday Future se propadají, zaznamenávají největší denní pokles v historii

29. 5. 2024

|

22:45

HP snižuje tempo poklesu prodeje s ohledem na předpokládaný boom PC s AI

29. 5. 2024

|

22:30

Předpověď zisků Salesforce je slabá a akcie klesají

29. 5. 2024

|

22:18

Akcie uzavřely se snížením, v čele byl pokles Dow Jones Industrial Average o 411 bodů.

29. 5. 2024

|

22:05