Search
Close this search box.

Indexové fondy: Nejlepší investiční nástroj k diverzifikaci?

Hromádky mincí a v pozadí obchodní grafem. Koncept diverzifikace a indexové fondy
Zdroj: shutterstock.com

Indexové fondy představují nejjednodušší investiční řešení, jak zhodnotit své peníze. Index s vyšší tržní kapitalizací je obvykle považován za ukazatel celkového stavu akciového trhu. Řada investorů se často domnívá, že indexový fond zajišťuje rychlou diverzifikaci.  


Nicméně oblíbený index S&P 500 reflektuje pouze vývoj trhu. Aktuálně zvýhodňuje velké technologické firmy, jako jsou Apple a Microsoft. Příznivci indexových fondů tak mohou mít v portfoliu nadměrnou převahu technologických akcií, ačkoli to není jejich záměrem. 


Převaha technologických titulů 

V půlce srpna činila celková váha společnosti Apple v indexu S&P 500 přibližně 7,4 %. Jedná se o dosud nejvyšší procentuální zastoupení jedné firmy v indexu od roku 1980, kdy o pozici nejhodnotnější společnosti na světě bojovaly IBM a AT&T.

Po určitou dobu byl Microsoft jedničkou. Nyní tvoří zhruba 6,0 % podíl v indexu. Dalších pět největších firem tj. Apple, Microsoft, Amazon, Tesla a Alphabet tvoří dohromady 23% podíl. To představuje pro tento index neobvykle vysokou úroveň koncentrace. 

Nejméně čtyři z těchto společností mají expozici zaměřenou na technologický sektor. Největšími poskytovateli veřejných cloudových služeb jsou společnosti Microsoft, Amazon a Google ze skupiny Alphabet.  

Apple, Microsoft a Google jsou do značné míry závislé na svých osobních počítačových zařízeních. Navíc Microsoft je předním poskytovatelem podnikového softwaru.  

Do sektoru informačních technologií spadají pouze Apple a Microsoft. Amazon a Tesla jsou zahrnuty do sektoru spotřebního zboží a Alphabet je firmou poskytující především komunikační služby. Celkově tedy sektor informačních technologií tvoří přibližně 28 % podíl v indexu.  


Indexové fondy jako investiční bublina?   

28% podíl v technologiích je nepochybně vysoká koncentrace. V podstatě to připomíná shluk akcií technologických firem v době vrcholu bubliny dot-com.

V první polovině letošního roku utrpěly největší ztráty právě technologické akcie. Vzhledem k tomu, že stále tvoří více než čtvrtinu indexu S&P 500, investováním pouze do něj může být rizikové.  

Rozdílem mezi současností a bublinami z let 2000 a 1980 je valuace. Apple a Microsoft jsou dvě nejziskovější společnosti v historii. Jejich hodnota je mnohem vyšší než hodnoty, na které trh koncem 90. let oceňoval ztrátové technologické akcie. 


Diverzifikace není jen o jednom indexu 

Pokud chcete sestavit diverzifikované portfolio napříč všemi sektory, měli byste investovat i do jiných investičních instrumentů, než jsou pouze indexové fondy.

Naštěstí existuje několik variant. Diverzifikovat můžete tak zvýšením expozice vůči dalším sektorům, popříadě nákupem indexového fondu s malou tržní kapitalizací.

Koneckonců je index S&P 500 koncentrovanější v nejvýznamnějších společnostech než kdykoli předtím. Neexistuje však žádná záruka toho, že tento trend bude pokračovat.  

Obecně platí, že pokud chcete lépe diverzifikovat, měli byste si promyslet, jakou váhu chcete mít ve významných technologických společnostech a jaké jsou vaše další alternativy. 


Zdroj: fool.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00