Přetrvávání zvýšených inflačních rizik, přílišná závislost na chřadnoucí ekonomice Číny, pokračující ruská agrese v Ukrajině nebo rizika spojená s americkým dluhovým stopem. To je několik rizik, která podle finančních lídrů skupiny zemí G7 ohrožují globální ekonomickou stabilitu. Zástupci G7 se na tom shodli během víkendového setkání před hlavním summitem, který proběhne v japonské Hirošimě.
„Světová ekonomika prokázala značnou odolnost vůči několika šokům jako covidová krize, ruská agrese v Ukrajině nebo zvýšená míra inflace,“ uvedli ministři financí a centrální bankéři skupiny G7, která reprezentuje zástupce sedmi největších ekonomik světa.
Podle nich by však tvůrci hospodářské politiky v jednotlivých zemích měli zůstat ostražití, agilní a flexibilní, protože v globální ekonomice stále přetrvává zvýšená nejistota ohledně budoucího vývoje.
Přestože se zdá, že inflace již v mnoha zemích kulminovala, inflační rizika stále ještě nejsou zažehnána a nad inflací ještě není definitivně vyhráno.
Šéfové centrálních bank skupiny G7 se mimo jiné shodli na tom, že proti zvýšené inflaci je stále zapotřebí bojovat a zajistit tak, že inflační očekávání se ukotví opět na standardní úrovni blízko inflačních cílů, které jsou ve většině případů kolem dvou procent ročně.
Finanční lídři zemí G7 se rovněž shodli, že je nutné pokračovat v diverzifikaci dodavatelských řetězců, protože v řadě případů jsou vyspělé ekonomiky až příliš závislé na dodávkách nejrůznějších vstupů z Číny.
„Diverzifikace nám pomůže v zajištění energetické bezpečnosti a v udržení makroekonomické stability,“ prohlásili také zástupci zemí G7.
Zdroj: Kraemer, Kihara – Reuters