Ford v úterý uvedl, že snižuje výrobní kapacitu zhruba o 43 % a ruší 800 pracovních míst. Společnost odmítla sdělit, o kolik méně bude do závodu investovat. Ford oznámil výstavbu závodu v únoru. Rychle se stal politickým terčem kvůli licenční dohodě s čínským výrobcem baterií Contemporary Amperex Technology Co. neboli CATL.
Toto rozhodnutí se přidává k nedávnému ústupu výrobců automobilů od elektrických vozidel po celém světě. Poptávka po těchto vozidlech je nižší, než se očekávalo, mimo jiné kvůli vyšším nákladům a problémům s dodavatelskými řetězci a technologiemi baterií.
Omezení výroby v michiganském závodě Marshall je součástí plánů Fordu na snížení investic do elektromobilů ve výši přibližně 12 miliard dolarů. Společnost také odloží výstavbu dalšího závodu na výrobu baterií pro elektromobily v Kentucky. „Zkoumali jsme všechny faktory. Patřila mezi ně poptávka a očekávaný růst v oblasti elektromobilů, naše obchodní plány, plány produktového cyklu, cenová dostupnost a obchod, abychom se ujistili, že z této továrny dokážeme udělat udržitelný podnik,“ uvedl šéf komunikace Fordu Mark Truby na brífinku pro média. „Po vyhodnocení toho všeho můžeme nyní s klidem potvrdit, že s továrnou pokračujeme, i když v o něco menší velikosti a rozsahu, než jsme původně oznámili.“
Truby uvedl, že se stále počítá s otevřením závodu v roce 2026, a to i přesto, že společnost zhruba na dva měsíce zastavila výrobu závodu během kolektivního vyjednávání s odbory United Auto Workers. Jednání skončila minulý týden, kdy zaměstnanci Ford-UAW ratifikovali dohodu, která zahrnovala výrazné zvýšení mezd. UAW na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.
Podle Trubyho se na rozhodnutí Fordu omezit plány podílely zvýšené náklady na pracovní sílu. Finanční ředitel Fordu John Lawler minulý měsíc uvedl, že nová dohoda by zvýšila náklady na pracovní sílu o 850 až 900 USD na jedno smontované vozidlo. Lawler odmítl odhadnout, kolik bude dohoda, která platí do dubna 2028, společnost stát. Deutsche Bank odhadla, že během platnosti dohody dojde k navýšení o 6,2 miliardy dolarů.
„Jsme stále velmi nakloněni elektromobilům a naší strategii v oblasti elektromobilů, ale je zřejmé, že ačkoli dochází k růstu, a to jak v USA, tak celosvětově, je zřejmé, že tento růst není takový, jak jsme my i ostatní očekávali,“ řekl Truby.
Továrna se setkala s politickým odporem ze strany federálních a místních představitelů, včetně protestů obyvatel venkovského města v Michiganu. Američtí zákonodárci se také snažili přezkoumat licenční dohodu mezi Fordem a CATL v souvislosti se zvýšeným napětím mezi USA a Čínou. Truby v úterý zopakoval, že společnost stále věří, že je pro ni i pro USA výhodnější licencovat technologii namísto dovozu baterií ze zámoří. Očekává se, že závod bude prvním v USA, který bude vyrábět baterie LFP.
Baterie na bázi lithium-železo-fosfátu (LFP), které bude závod vyrábět, nahradí dražší lithium-iontové nebo niklkobalt-manganové baterie, které Ford používá v současnosti. Očekává se, že nové baterie nabídnou jiné výhody při nižších nákladech a umožní Fordu zvýšit výrobu elektromobilů a ziskové marže.
ZDROJ: CNBC.COM