Úrokový diferenciál mezi eurozónou a Spojenými státy americkými se mírně zmenšil. A to v důsledku dalšího zvýšení základních úrokových sazeb Evropské centrální banky, zatímco americký Fed tentokrát nechal své sazby beze změny. Šéfka ECB Lagardeová zároveň naznačila, že cyklus zvyšování úrokových sazeb ještě není u konce.
Evropská centrální banka ve čtvrtek rozhodla o zvýšení svých základních úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu. Sazby ECB jsou tak nejvyšší za posledních 22 let. Základní měnověpolitická sazba aktuálně dosahuje 3,5 procenta, což je nejvíce od roku 2001.
Euro na víceméně očekávaný krok ze strany Evropské centrální banky zareagovalo mírným zpevněním vůči americkému dolaru.
Hlavním důvodem je fakt, že americký Federální rezervní systém jen den před měnověpolitickým zasedáním ECB své úrokové sazby ponechal beze změny.
Úrokový diferenciál mezi sazbami Evropské centrální banky a Federálním rezervním systémem se tedy o něco zmenšil.
Aktuálně tedy činí 1,75 procentního bodu ve prospěch USA. Analytici spekulují, zda cílem ECB je nastolit s USA úrokovou paritu, což lidé z vedení ECB odmítli komentovat.
Prezidentka ECB Christine Lagardeová ovšem na tiskové konferenci po měnověpolitickém zasedání uvedla, že úrokové sazby ECB ještě nejspíše porostou, protože inflace ještě není poražena.
Měnová politika je však v boji s inflací prý na dobré cestě. Dá se tedy odhadovat, že určitý prostor pro další zpevňování eura vůči americkému dolaru ještě existuje.
Zdroj: Canepa, Jones – Reuters