Search
Close this search box.

Erdogan se pokouší obnovit ekonomickou důvěryhodnost před prezidentskými volbami v Turecku

Bývalý turecký car Mehmet Simsek odmítl svůj návrat do politiky. Vládnoucí strana tureckého prezidenta Tayyipa Erdogana se tak snaží obnovit svou ekonomickou důvěryhodnost, tvrdí analytici.


Erdogan stojí v čele Turecka již dvě dekády, avšak v průzkumech veřejného mínění se před volbami, které se budou konat 14. května, ocitá na chvostu. 

A proto osobně vyzval Simseka, aby se vrátil zpět do vlády a ujal se nejvyšší funkce, uvedlo několik zainteresovaných osob.

Někteří členové politické strany AK si přáli, aby se Simsek stal obhájcem posledního rétorického přechodu k volnější tržní politice po letech neortodoxního vládnutí Erdogana, které vedlo k oslabení turecké liry a prudkému nárůstu inflace.

Po pondělním zasedání v sídle AKP však Simsek, kterého si mezinárodní investoři velmi váží, na Twitteru sdělil, že nemá zájem o „aktivní politiku“.

Ve středečním televizním interview Erdogan zlehčoval význam setkání se Simsekem a prohlásil, že taková setkání jsou běžná. Zároveň dodal, že Simsek před volbami vyjádřil ochotu poskytnout pomoc.

Mluvčí strany AKP Omer Celik po schůzce uvedl, že Erdogan Simsekovi oficiálně nenabídl žádný pracovní úvazek, ale že mu jsou prý otevřeny „všechny stranické nástroje a pravomoce“.

Vysoce postavený vládní úředník sdělil agentuře Reuters, že AKP je poněkud rozpolcená a někteří její členové jsou proti Simsekovu návratu, a označil výstup z jednání s Erdoganem za „nežádoucí“. 

Jeden z představitelů AKP, který rovněž nebyl oprávněn se veřejně vyjadřovat, uvedl, že Simsekův návrat by straně prospěl v předvolebních průzkumech. 

„V současné době máme potíže, pokud jde o ekonomickou situaci. O tom není sporu,“ uvedl a dodal, že jsou zapotřebí nová opatření. 


Zdroj: Investing.com

Mladý muž v obleku pracuje na notebooku, zatímco sedí v autě

Nadcházející webinář ZDARMA

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00

Aktuálně

Akcie GameStopu stoupají po dokončení prodeje akcií v hodnotě 933 milionů dolarů po šílenství kolem memů

25. 5. 2024

|

1:18

Povzbuzeni výsledky Nvidia, Wall Street doufá v „scénář Zlatovlásky“

25. 5. 2024

|

0:09

Jak Morgan Spurlock a „Super Size Me“ změnili náš pohled na rychlé občerstvení

24. 5. 2024

|

22:30

Nasdaq vede americké akcie výše v pátek, i když Dow ukončuje pětitýdenní vítěznou šňůru

24. 5. 2024

|

22:10

Bydlení zvyšuje náklady na život – ale vyšší sazby nejsou pachatelem

24. 5. 2024

|

21:49

Bidena vyřadili z hlasovacích lístků v Ohiu. Guvernér to označuje za ‚absurdní‘.

24. 5. 2024

|

20:59

Nadcházející webinář:

Jaký vliv budou mít americké volby na akciové trhy?

Datum: 5. června

Čas: 18:00